Článek
Jedná se o lidi, kteří byli v ČR v rámci programu na přesídlení pronásledovaných iráckých křesťanů organizovaném fondem Generace 21.
„Dvacet pět iráckých křesťanů od SRN zatím zpět nepřevezmeme. Žádost Německa má zásadní formální nedostatky a není v souladu s evropskou legislativou,” uvedl na Twitteru Chovanec.
„Naše stanovisko je takové, že podle evropského práva má Česko povinnost převzít běžence zpět. Pokud v žádosti byly nějaké nedostatky, předpokládáme, že byly formálního charakteru,” uvedl mluvčí německého ministerstva vnitra Harald Neymanns.
25 iráckých křesťanů od SRN zatím zpět nepřevezmeme. Žádost Německa má zásadní formální nedostatky a není v souladu s evropskou legislativou
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 8. dubna 2016
„Tyto nedostatky spočívaly především v použití nevhodného legislativního nástroje tzv. Dublinského nařízení. Oproti původním informacím od německé strany tyto osoby na území SRN nepožádaly o udělení mezinárodní ochrany, jak je ostatně uvedeno i v samotných žádostech, a Česká republika tak nemůže v souladu s evropskou legislativou tyto osoby v rámci dublinského řízení přijmout,” upřesnilo české ministerstvo.
Němci o zpětvzetí uprchlíků, kteří v zemi požádali o azyl, požádali oficiálně ve čtvrtek. [celá zpráva]
Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku v Česku odmítla azyl a v sobotu odjela v najatém autobusu z Okrouhlíku na Jihlavsku, kde byli ubytovaní, do Německa. Tamní policie je ale po pár kilometrech zadržela pro nelegální překročení hranic a požádala českou stranu, aby si je znovu převzala. Pak aleNěmeckopostup přehodnotilo.
Projekt přesídlení ve čtvrtek vláda zastavila. [celá zpráva]
Ve stejný den z ČR odcestovalo osm Iráčanů, kteří se rozhodli vrátit zpět do vlasti. [celá zpráva]
Související téma:
Chovanec se již dříve nechal slyšet, že ti z uprchlíků, kteří zneužili dobrou vůli České republiky, by měli být vráceni zpět do Iráku. V případě vrácení skupiny z Německa mohou tito lidé v ČR požádat o azyl.