Článek
„Situace v České republice je nyní znepokojivá. Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy,“ konstatovala pobočka na Facebooku a připomněla, že nyní ČR zaujímá 16. místo ve čtrnáctidenním výskytu covidu-19, „což znamená nárůst o 75 % oproti předchozím dvěma týdnům“. Hůře je na tom v Evropě pouze sedm zemí.
„Řešením není zastavit trasování, ale rychle navýšit kapacity a rozšířit služby, což je vždy možné. Jedná se o naprostý základ, který musí být úřady schopny zajistit,“ uvedla WHO.
Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás, ani kdekoliv...
Zveřejnil(a) World Health Organization (WHO): Country Office in the Czech Republic dne Pondělí 7. září 2020
Premiér v reakci na zprávu uvedl, že by WHO, která „nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie měla mlčet”.
Zveřejnil rovněž tabulku s přepočtem úmrtí na počet obyvatel, která pro ČR vychází příznivěji neboť nereflektuje nárůst počtu potvrzených případů.
Čtu, co teď vydala @WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře. pic.twitter.com/ygcoY6nEfe
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 8, 2020
Hygienici přitom podle Babiše zvažují, že budou trasovat pouze vážné případy onemocnění covid-19. Což by znamenalo, že lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou, která ale nemá vážné příznaky, by nemuseli do karantény a nikdo by nezjišťoval, zda covid mají, či nikoliv.
Tím by se uvolnily kapacity, které se hygienikům nedostávají.
Součástí změny systému trasování by mohlo být také to, že lidé při použití respirátoru a dodržení dostatečné vzdálenosti od nakažené osoby by nemuseli do karantény. Jasno by mělo být do pátku.
Minulý týden přitom premiér hovořil o tom, že kapacity trasování nemohou mít strop.