Hlavní obsah

Česká firma spustila aplikaci s bezinfekčností na koronavirus

Praha

Společnost CovidPass v pátek spustila aplikaci, která prokazuje bezinfekčnost uživatele na koronavirus nebo jiné onemocnění. Aplikace se zabezpečenou databází s výsledky testů slouží v počítači nebo na mobilu jako doklad, že uživatel testem prošel, a navíc v případě potřeby zjistí nejbližší testovací místo.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Testování na covid-19. Ilustrační foto.

Článek

Postupně by měla zahrnovat desítky odběrných míst s denní kapacitou přes 10 000 testů. Stát se zatím na řešení nijak nepodílí, jeho tvůrci ale jednají o možném napojení na centrální registry.

Při kontrole aplikace vygeneruje unikátní QR kód, pod kterým kontrolní orgán získá informaci o testování uživatele. Vedle prokázání bezinfekčnosti a vyhledání testovacích míst aplikace poskytuje aktuální informace o případných platných opatřeních týkajících se jak České republiky, tak i zahraničí. Kromě jistoty zabezpečené databáze s výsledků testů na nejvyšší úrovni se uživatelé nemusí obávat ani zaznamenávání polohových údajů. Systém je žádným způsobem nesleduje.

CovidPass nabídne aplikaci s databází testů na covid-19

Domácí

„CovidPass je pro všechny zájemce zdarma a v současné době mají k dispozici systém pracující na webovém rozhraní. V brzké době bude ke stažení také aplikace pro všechny operační systémy chytrých mobilů. Již nyní ale mohou uživatelé i v mobilních telefonech naplno využívat všechny funkce systému,“ uvedl jednatel CovidPassu Marek Pavlas.

Aplikace v současnosti podle Pavlase nemá vytvořený mechanismus, aby tvůrcům přinášela nějaké příjmy, i když do budoucna to nevyloučil. Její vytvoření a rozjezd financoval provozovatel venkovní reklamy BigBoard.

Srovnání: V USA se epidemie koronaviru dál zhoršuje, Evropa řeší lokální ohniska

Koronavirus

Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly je systém CovidPass důležitý a efektivní nástroj pro boj s nákazou covidem-19. Podobná myšlenka se podle něj zrodila v několika zemích, ale žádný nástroj není nikde tak komplexní jako CovidPass.

ON-LINE: V Česku přibylo 53 nových případů nákazy koronavirem

Koronavirus

„Pro budoucnost, a stejně tak před hrozbou druhé vlny, je klíčové zapojit všechny chytré nástroje, které sníží riziko přenosu nákazy a umožní chod společnosti i státu bez drastických opatření. Tím je myšlena například úplná karanténa a podobně. Jsem přesvědčen, že pro boj s virovými nákazami je potřeba takového de facto imunitního pasu zcela klíčová,“ podotkl Prymula.

CovidPass spolupracuje například se společností GHC Genetics, která již nyní zajišťuje dostatečnou kapacitu pro testování. GHC tento týden otevřela své odběrné pracoviště přímo na pražském Letišti Václava Havla a je připravena pružně reagovat na aktuální epidemiologickou situaci a přidávat další odběrová místa.

CovidPass má podle tvůrců potenciál vytvořit mezinárodní standard pro proces testování a následné prokazování výsledků, umí pomoci s výběrem bezpečné destinace nebo i pomoci s otestováním v případě návštěvy rizikové destinace. Využitelný bude i pro všechny další epidemie nebo pandemie.

V Česku bylo ve čtvrtek potvrzeno 93 nových případů nemoci covid-19. Nemocných je v současnosti 2892. Od začátku epidemie zemřelo v Česku v souvislosti s koronavirem 345 lidí z celkového počtu 10 870 nakažených.

Výběr článků

Načítám