Článek
Informují o tom páteční Hospodářské noviny (HN). Kvůli padesátimiliónové evropské dotaci pro Čapí hnízdo z roku 2008 obvinila policie z podvodu 11 lidí včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.
Ministerstvo dříve tvrdilo, že farma státní dotace nikdy nebrala. Z přehledu vyplacených podpor ale podle HN vyplývá, že Čapí hnízdo loni dostalo 21 290 korun na chov koz a ovcí, o rok dříve to bylo více než 30 tisíc korun. Podle pravidel může o tyto dotace žádat jen podnik, který má maximálně 250 zaměstnanců a roční obrat do 50 miliónů eur (1,3 miliardy korun). Podmínkám vyhovuje Imoba, ale nikoli SynBiol.
Odpovědnost za pravdivost údajů má žadatel
Podle ministerstva je zodpovědný žadatel, který podepisuje čestné prohlášení. Bez zvýšení byrokratické zátěže žadatelů prý nelze posoudit, jestli podmínky splňují. Neumí to ani chovatelské svazy, které dotace přerozdělují. „Ročně vyřizujeme kolem 4500 žádostí. Většinou jsou od drobných chovatelů,” řekl HN předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Vít Mareš. Potvrdil, že svaz od Imoby a Farmy Čapí hnízdo dostal v minulých letech žádost s čestným prohlášením, že podmínky splňují.
Jediným akcionářem SynBiolu byl do loňského února Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů tehdy vložil akcie SynBiolu spolu s akciemi holdingu Agrofert do svěřenských fondů. Imoba v minulosti patřila pod Agrofert, Čapí hnízdo koupila v roce 2013.
Odpovídat netřeba, reagovala firma
Vyjádření společnosti deník nezískal. „Imoba je soukromá společnost a necítí potřebu na dotaz odpovídat,” sdělil HN Jan Pavlů z divize komunikace Agrofertu.
Sedm let Čapí hnízdo bralo také dotace na hektar a podle počtu zvířat, které byly hrazeny především z EU. Celkem farma dostala 2,7 miliónu korun. Od roku 2015 má ale na tyto peníze nárok jen ten, kdo má alespoň třetinu příjmu ze zemědělství, což Imoba není, uvedly HN.