Článek
Nečas také uvedl, že vláda spojí otázku své důvěry s protikorupčními zákony a se základním konceptem reforem, které předloží do půlky února příštího roku.
Premiér se ostře pustil do požadavku véčkařů na odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů. „Kdyby byla nastolena jakákoli otázka výměny na pozici policejního prezidenta, nedovedeme si představit, že by se to netýkalo i vedení ministerstva vnitra,“ vzkázal Nečas šéfovi vnitra a Věcí veřejných Radku Johnovi.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Bárta nabídl Michálkovi místo, ten ale odmítl |
Premiér Nečas se omluvil Michálkovi |
Nečas by měl odstoupit, pád vlády si však lidé nepřejí, uvádí průzkum |
Nečas se po jednání grémia ODS a následné tiskové konferenci odebral na jednání koaliční devítky. Ta ale byla vzápětí velmi rychle přerušena. V reakci na Nečasovo prohlášení opustili zástupci Věcí veřejných po deseti minutách jednání K9. Představitelé ODS, TOP 09 a VV měli jednat v Kramářově vile o aféře odstupujícího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Právu to potvrdil ministr dopravy Vít Bárta.
Jakýkoli jiný postup či vznášení požadavků spojených s tímto hlasováním považujeme za flagrantní porušení koaliční smlouvy
Nečas mimo jiné řekl, že koaliční smlouva mluví jednoznačně. Strany se v ní zavazují, že po celé volební období Sněmovny budou postupovat jednotně a v plném počtu svých poslanců při hlasování o vyslovení důvěry či nedůvěry vládě a při jejím sestavení. „Tečka. Žádné další podmínky. Toto je závazek z koaliční smlouvy a my nepožadujeme nic jiného, než dodržení koaliční smlouvy,“ prohlásil Nečas na brífinku.
Z toho podle něj vyplývá, že je povinností všech 118 poslanců a poslankyň koalice zvednout hlas proti návrhu opozice na vyslovení nedůvěry. „Jakýkoli jiný postup či vznášení požadavků spojených s tímto hlasováním považujeme za flagrantní porušení koaliční smlouvy,“ uvedl Nečas.
Nečas prý nechce nic zametat pod koberec
Do půlky února vláda schválí protikorupční strategii, zákon o generální inspekci bezpečnostních sborů a základní koncept reforem, které chce kabinet prosadit v následujícím období. „S těmito kroky vláda spojí svou důvěru,“ upřesnil předseda ODS.
Nejsem prorok, ani psychiatr, abych věděl, jak se Věci veřejné rozhodnou
Také se vyjádřil k podezřením z černého financování jeho strany. „Jednoznačně odmítáme jakékoli lživě vytvořené souvislosti mezi Státním fondem životního prostředí a financováním ODS. Budeme trvat na důsledném prošetření všech okolností tohoto případu. Nic nechceme a nebudeme zametat pod koberec,“ řekl Nečas. Nic podle něj nesmí být „zatajeno, zameteno, ukryto před občany této země. Závisí na tom důvěryhodnost českého politického systému. Korupce je pro nás nepřijatelná,“ dodal premiér.
Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg v reakci na odchod VV z jednání řekl, že jeho strana je odhodlána nadále podporovat koalici. Tato aféra podle něj není tak závažná, aby kvůli ní padla vláda.
"Nejsem prorok, ani psychiatr, abych věděl, jak se Věci veřejné rozhodnou," řekl Právu Schwarzenberg.
"Doufáme, že přes noc lidi trochu vystřízliví a zjistí, že vlastní ego není to nejdůležitější," řekl Schwarzenberg.