Článek
„V průběhu roku 2016 vzrostla role a intenzita aktivit ruských zpravodajských služeb na území ČR. V kontextu čínských aktivit se rok 2016 nesl ve znamení růstu intenzity a agresivity vlivových operací a nárůstu činnosti čínské špionáže na území ČR a proti českým zájmům a bezpečnosti,” shrnuje výroční zpráva.
Ruské zpravodajské služby se angažovaly především v hybridním konfliktu, který zasahuje do českých vnitřních záležitostí, ale je i součástí „ruských hybridních kampaní proti Ukrajině, NATO a EU”. Zpráva zmiňuje i ruskou kybernetickou špionáž.
Čína se oproti tomu zaměřovala zejména na „eliminaci tibetské otázky a narušení česko-tchajwanských vztahů”.
Podnikatelské skupiny i populisté
Zpravodajci si všímali rovněž významného posilování vlivu velkých podnikatelských skupin na ekonomické rozhodování státu. Ač zpráva konstatuje, že se tak dělo legální cestou, šlo o významné zásahy do ekonomických zájmů země.
Zpráva reflektuje rovněž extremismus a upozorňuje na nárůst populismu spojený zejména s migrační krizí a muslimy.
„Lze konstatovat, že působení protiimigračního hnutí přispělo k polarizaci české společnosti a vzrůstající radikalizaci názorů u části veřejnosti (nejen u odpůrců, ale i u zastánců imigrace) a jejich nedůvěře v demokratické hodnoty,” uvedla zpráva s tím, že nebyly ohroženy demokratické základy ČR.