Hlavní obsah

Vedlejší účinky po očkování nemá ani promile lidí

Novinky, Dominika Jeřábková

Jen u zanedbatelné hrstky očkovaných vakcínou proti covidu-19 se v Česku dosud objevily vedlejší účinky. Vyplývá to z dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kterému za osm dní vakcinace nahlásilo mírné komplikace jen sedm lidí.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Vrchní sestra ze zlínské nemocnice Tereza Koníčková se nechává očkovat proti covidu-19.

Článek

„Naočkováno bylo minimálně 15 tisíc lidí a pouze sedm ohlásilo nežádoucí účinky,“ řekla Novinkám mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Nežádoucí účinky byly tedy zaznamenány zhruba u půl promile případů (tj. 0,05 %). Většinou mělo jít o bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnici nebo bolestivost v místě vpichu. Všechny příznaky však během několika hodin odezněly.

V Česku se začalo očkovat proti nemoci covid-19 stejně jako v dalších zemích EU v neděli 27. prosince. Každý očkovaný ale potřebuje u většiny vyvíjených vakcín dvě dávky. V zahraničí se tak diskutuje o tom, zda není lepší co nejvíce lidí očkovat jednou dávkou a chránit je alespoň částečně než chránit méně lidí na více než 90 procent.

Nejvíce lidí se zatím v přepočtu na obyvatele podařilo naočkovat v Izraeli. První dávku zde dostalo již více než 1,2 milionu obyvatel. Podle Prymuly bude mít ale ČR dva miliony dávek měsíčně k dispozici až v dubnu, v květnu a v červnu.

Premiér Babiš reagoval na kritiku za malý počet očkovaných s tím, že za nedostatkem vakcín stojí zpožděný schvalovací proces Evropské komise, od které vakcíny nakupujeme. Babiš to řekl v rozhovoru pro deník Právo.

Na rozdíl třeba od Německa si však ČR nezajistila další očkování po vlastní ose, a tak je Česko odkázáno pouze na unijní dodávky.

Výběr článků

Načítám