Článek
V čele volební kampaně ho ještě musí potvrdit referendum Celostátního fóra, které začne v pátek a skončí v pondělí. Pokud se pak Piráti dohodnou i na předvolební spolupráci se STAN, stane se Bartoš také lídrem koalice, a tudíž žhavým kandidátem na premiéra. Piráti jsou s 22 poslanci ve Sněmovně i podle průzkumů mnohem silnější než STAN (6 poslanců).
Pro koalici hlasovalo přes 80 procent
V pondělí už Celostátní fórum dalo pirátskému vedení souhlas s jednáním se STAN o podmínkách koalice. V elektronickém referendu se pro to vyjádřilo 81 procent hlasujících, potřeba byly dvě třetiny. Účast činila 80 procent z celkového počtu 1079 členů.
„Výsledek hlasování vnímám jako jasný signál, že deklarovaná spolupráce s hnutím STAN má smysl. Pokud se nám podaří vyjednat parametry spolupráce, můžeme společně bojovat o vítězství v blížících se sněmovních volbách a získat možnost prosazovat náš program ve vedení této země,“ reagoval na Twitteru Bartoš.
Podle předběžných podmínek, které vedení před referendem předložilo základně, má být pirátský lídr i lídrem koalice se STAN.
Starostům vadí poměr 3:11
„Lídrem spolupráce by byl celostátní lídr Pirátů, který by byl také kandidátem koalice na předsedu vlády. Do případného vyjednávání budeme vstupovat s tím, že STAN bude mít lídra kandidátky ve třech krajích,“ uvedl Bartoš v podkladech pro hlasování Celostátního fóra. Piráti by měli 11 lídrů v krajích.
S vedením společné kandidátky nemá problém ani předseda STAN Vít Rakušan. Už začátkem října krátce po krajských volbách připustil, že taková varianta mu není proti srsti: „Tak popřeji Ivanovi mnoho štěstí a budu mu krýt záda.“
Starostům se ale nelíbí poměr 3:11. „Nechceme, aby se to dělalo podle generálního klíče na celou republiku, ale aby se přihlíželo ke krajovým specifikům. A také bychom měli aktualizovat preferenční vývoj. Já se chci dohodnout, ale chceme, aby to bylo rovnocenné partnerství a my nehráli submisivní roli,“ řekl Právu Rakušan.