Hlavní obsah

Babiš: Žádné uprchlíky přijímat nemůžeme

Právo, Jan Rovenský

Situace kolem migrační krize se natolik změnila, že o přijímání uprchlíků z Blízkého východu v ČR nemůže být řeč. V rozhovoru pro Právo to říká ministr financí a lídr ANO Andrej Babiš.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Článek

Česká vláda podpořila Slovensko, které volá po mimořádném summitu EU kvůli útokům migrantů v Kolíně nad Rýnem a dalších městech. Vyřeší něco takový summit?

Takový summit by měl zasedat 24 hodin denně do té doby, než politici konečně něco udělají. Příliv uprchlíků se musí  natvrdo zastavit v Turecku před evropskými hranicemi. A musí se zastavit úplně, ne zmírnit. Vždyť v současnosti denně přes Slovinsko projdou tři tisíce lidí. Jsem přesvědčen, že dojde na má slova, že je třeba zavřít schengenskou hranici. Ta musí fungovat stejně jako mezi Slovenskem a Ukrajinou nebo Maďarskem a Srbskem. Musíme důsledně bojovat i proti  pašerákům – není možné, aby v Izmiru policie dohlížela na kšeftování s gumovými čluny, když Turecko od EU dostane tři miliardy eur. Předtím, než ty lidi paní Merkelová pozvala, tak na mír v Sýrii čekali v táborech v Turecku, Libanonu a Jordánsku. Debata o kvótách další migranty k cestě do Evropy ještě víc povzbudila. Pokud některé země uprchlíky ještě chtějí, o čemž nejsem přesvědčen, ať si je přeberou v Turecku a pak letecky přepraví k sobě. Evropa by naopak měla vyslat vzkaz, že je plno a aby další lidé nechodili.

Problém je ale i s těmi, kteří v Evropě už jsou, jak ukázaly právě silvestrovské útoky.

Ale to je problém Německa, o kterém říkají, že ho zvládnou. Ať to tedy udělají a ať nám nevnucují svoje rozhodnutí, že někoho pozvali. Mimochodem po Německu se prochází na 300 tisíc neregistrovaných uprchlíků. Situace se dnes zásadně změnila. Nemáme povinnost a podle mě v této chvíli ani nemůžeme vůbec nikoho přijímat. Odpovědností politiků je v prvé řadě zaručit bezpečnost našim občanům a až pak uvažovat o případné solidaritě s uprchlíky. ČR má svých problémů víc než dost – OKD, lidi žijící na hranici chudoby, samoživitelky… Západoevropští politici stále opakují, že je naší  povinností vyhovět migrantům s ohledem na jejich lidská práva. A co práva Němců nebo Maďarů? Proč mají Britové  akceptovat, že z bohatství, které tvořily generace jejich předků, mají žít lidé bez vztahu k této zemi a kultuře? Lidé, kteří představují bezpečnostní riziko a jejichž touhou není asimilace, ale rozvrat evropské kultury?

Lze uprchlíky takto paušalizovat?

Určitě je mezi nimi plno těch, kteří takoví nejsou. Potíž je ale v tom, že veřejnoprávní média v některých zemích lidem vymývala mozky, nemluvila o problémech s přistěhovalci a podobně jim lhali politici. To jen napětí mezi domorodým obyvatelstvem a přistěhovalci zvětšuje. Přece není možné, aby Evropané měli menší práva než přistěhovalci.

Objevily se názory, že by Evropané měli být vůči uprchlíkům ohleduplnější a zbytečně nejitřit emoce. Co si o tom myslíte?

To snad nemyslí vážně. Je vyloučeno, aby se původní obyvatelstvo přizpůsobovalo uprchlíkům. Tato nesmyslná politická korektnost musí skončit, nemůžeme kvůli ní přehlížet skutečné problémy. Za výrok, že si ženy mají držet cizince na délku paže, by měla primátorka Kolína nad Rýnem okamžitě rezignovat. Uprchlíci by se měli chovat jako hosté, tedy slušně, a rozhodně by si neměli například vybírat, co chtějí jíst. Evropa a zejména Německo prožívají krizi identity. Nejenom v Německu očividně existuje značný rozdíl mezi zveřejněným míněním mediálních a politických elit a veřejným míněním. Skutečný názor většinové společnosti poznáme až v příštích volbách. Tam se ukáže, nakolik lidé schvalují politiku paní Merkelové.

Jste si jist, že migranty nepotřebujeme, když hlavně díky nim ČR nevymírá a po lidech ze zahraničí volají i české firmy?

Ano, ale volají po těch, které si samy vybraly. Naše firmy čekají na pracovní povolení pro Vietnamce, Mongoly a  Ukrajince. Uprchlíci z Blízkého východu přišli do Evropy náhodně, a navíc je řada z nich nepoužitelná. Vždyť i německá ministryně práce Nahlesová prohlásila, že ani každý desátý uprchlík není schopen vykonávat svou práci nebo není dokonce kvalifikovaný, aby mohl být vyučen. Mnoho z nich také není příliš gramotných, z německých politiků znají jen dva – Merkelovou a Hitlera.

Tento týden jste povečeřel na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Již dříve jste řekl, že by ANO mohlo Zemana podpořit v příští volbě. Počítáte s tím, že ho jako premiér budete potřebovat?

Možná to tak někdo prezentuje, ale my se o tom nebavíme a ani se nijak intenzivně nesetkáváme. Před svátky jsem kvůli práci neměl možnost mu popřát, naposledy jsem kvůli Senátu musel zrušit účast na večeři na počest jihokorejské prezidentky. Napravil jsem to až nyní. Bavili jsme se hlavně o politice. Prezident je politik, který má zkušenosti, nadhled a je zajímavé slyšet jeho názory. Dostal jsem tři šupiny z kapra, moje maminka mi je také dávala pro štěstí. Třeba to jsou šupiny pro státní kasu, abychom snížili deficit a měli vyrovnaný rozpočet. Ode mě dostal 110 let starý koňak, který si uložil.

Celý rozhovor najdete v sobotním Právu
Související témata:

Výběr článků

Načítám