Hlavní obsah

Babiš: Rusko o dialog nestojí

Nejdůležitějšími partnery jsou pro Českou republiku Německo a sousední státy, USA, Izrael, Francie či Velká Británie. V pondělí to na poradě s velvyslanci uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Na adresu vztahů s Ruskem, které jsou po odhalení pozadí výbuchů ve Vrběticích a diplomatické roztržce na bodu mrazu, uvedl, že ohledně zlepšení situace nevidí zájem u druhé strany.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Premiér Andrej Babiš na pravidelné poradě vedoucích zastupitelských úřadů ČR v zahraničí.

Článek

Za pilíř zahraniční politiky považuje Babiš vztahy se sousedy. „Jsou dnes nejlepší v naší historii,” řekl. V oblasti bilaterálních vztahů zmínil Babiš jako klíčové partnery také Německo, USA, Izrael, Velkou Británii či Francii.

V případě Německa považuje za důležitý rozvoj dopravního spojení, v případě USA apeloval na uzavření obchodní smlouvy mezi EU a Spojenými státy. Plánuje také posílit české diplomatické zastoupení v Jeruzalémě.

Pro Rusko zůstáváme nikoli přátelskou zemí

Naopak velmi těžké období zažívají česko-ruské vztahy, podotkl Babiš. „Nikoli však naší vinou. My rozhodně nemáme zájem krizi dále prohlubovat, ale k dialogu jsou potřeba dva a já z ruské strany zájem o dialog nevidím,” uvedl. O dialogu podle něj navíc nemůže být řeč, dokud bude Česko zařazeno na ruském seznamu „nikoli přátelských” zemí.

ČR má zájem i o rozvoj vztahů s Čínou. „Na základě vzájemného respektu, reciprocity, výhodnosti a úcty ke svrchovanosti druhé strany,” řekl. Premiér také podpořil rozšíření EU, které by mělo být příští rok jednou z priorit českého předsednictví. „Neschopnost EU dohodnout se na zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií považuji za obrovskou chybu,” řekl Babiš.

Neděláme líbivá gesta

Babiš v úvodním projevu tradiční pražské porady českých velvyslanců zdůraznil rovněž důležitost ekonomické diplomacie. Diplomaty vybídl, aby hledali oblasti, kde lze hospodářskou spolupráci zlepšovat. „Prosazování ekonomických zájmů našich firem a lidskoprávní politika se nevylučují. Obrana lidských práv je jedním z tradičních pilířů české zahraniční politiky,” uvedl.

Česko podle něj v posledních letech ukázalo, že není lhostejné vůči násilí a represím ve světě. „Tak to i do budoucna zůstane. Nutné je něco opravdu konkrétního v tomto směru činit, a ne z toho dělat domácí politické exhibice. Budeme nabízet konkrétní pomoc, nikoli líbivá gesta,” shrnul premiér.

Velké obavy má premiér ze situace v Afghánistánu, který ovládlo hnutí Tálibán. "Náhlým pádem vlády vypukla katastrofální situace, která mimochodem hrozí přerůst do masivní uprchlické krize. Odchod vojsk NATO, který byl podle mého chybou a hlavně byl chybně proveden, by mohl opět zvýšit tlak na pro nás nebezpečné balkánské migrační trase," varoval.

V závěru projevu Babiš podpořil české členství v EU a NATO. „Nikdy v historii jsme neměli takové garance bezpečnosti, hospodářské prosperity a ochrany lidských práv, jaké nám poskytují EU a NATO. Díky plnohodnotnému členství v obou organizacích je ČR silnějším a respektovanějším hráčem na mezinárodním poli a dokáže lépe čelit rovněž globálním výzvám, které přesahují hranice jednotlivých států,” uvedl.

Výběr článků

Načítám