Článek
„Ministři za ČSSD nepodpořili návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenecké fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice,” napsal Hamáček na Twitteru.
Ministři za @CSSD nepodpořili návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenecké fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice. O výjimce tak rozhodne Sněmovna svým hlasováním.
— Jan Hamáček (@jhamacek) June 1, 2020
Předloha by měla primárně řešit naplnění pravidel evropské směrnice o praní peněz nebo financování terorismu. Kritici ale tvrdí, že směrnice také znamená další výrazný posun v boji proti střetu zájmů a zneužívání veřejných prostředků. A tím by měla dopad i na premiéra Andreje Babiše.
Tisková konference po jednání vlády
Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu. Ten kvůli zákonu o střetu zájmů vložil právě do svěřenských fondů.
Babiš by tak podle organizace otevřeně mohl vlastnit svěřenské fondy, nikoliv jako nyní například přes manželku. Zároveň by ani v tomto případě nebyl vlastníkem firem vložených do fondů.
Posílení transparentnosti
Podle ministerstva spravedlnosti, které novelu na vládu předložilo, má změna pouze zanést požadavky Evropské unie do práva České republiky. Ministerstvo v předkládací zprávě uvedlo, že evidence majitelů má posílit transparentnost právnických osob a právních uspořádání a je jedním z nástrojů boje proti praní peněz a financování terorismu.
Vláda přerušila projednání novely, která by nahrála Babišovi ve sporu o střet zájmů
Sám premiér se jednání o této novele nezúčastnil. „Já se tohoto bodu nezúčastním,“ sdělil v pondělí na tiskové konferenci Babiš. Nyní novela poputuje do Sněmovny. Tam se očekává rozsáhlá debata.