Článek
„Je rozdíl mezi obstrukcí a destrukcí. O daňovém balíčku jsme debatovali 24 hodin. Kalousek tady něco četl a nikdo ho neposlouchal,“ připomněl diskusi z minulého týdne šéf poslanců ANO Faltýnek.
Hnutí ANO proto chce pro příští volební období novelizovat jednací řád Sněmovny a omezit dobu na projevy poslanců. „Jsme jedna z mála zemí, která nemá omezenou řečnickou dobu,“ podotkl Faltýnek. Konkrétní parametry zatím nepředstavil.
Návrh přišel v reakci na debatu o daňovém balíčku. Vláda chce předlohu schválit do konce roku, opozice ale balíček ve Sněmovně blokuje několikahodinovými proslovy.
Slyšel jsem v rádiu, jak je pan Stanjura skvělý rétor, když mluví 2,5 hodiny
„Musíme si říct, co se děje v té Sněmovně. Slyšel jsem v rádiu, jak je pan Stanjura skvělý rétor, když mluví 2,5 hodiny. V Evropském parlamentu je limit na projev tři minuty,“ řekl Novinkám premiér a šéf ANO Andrej Babiš, který kdysi nazval Sněmovnu „žvanírnou”.
Podotkl, že ve Sněmovně stojí 260 zákonů v řadě a nepřijímají se, protože opozice dělá obstrukce. „Pro mě to není úplně normální, ale všichni budou argumentovat tím, že to je ta demokracie. Ale lidé chtějí, abychom plnili program a přijímali zákony,“ zdůraznil předseda vlády.
Farský: Koalice tlačí návrhy silou
Podle opozice to je ale chyba vládních stran. „Kdyby byla koalice ochotna se s opozicí bavit, přistoupit na kompromis, hledala shodu a netlačila návrhy silou, myslím, že ani protitlak by nebyl takový. Spíše než o změně zákonů by mohli přemýšlet, jestli nezměnit styl,“ řekl Novinkám šéf poslanců STAN Jan Farský.
Dodal, že ten, kdo je u moci, má vždy tendenci omezit oponenty. „Ale Sněmovna není firma řízená majitelem, Sněmovna je složená zástupci veřejnosti a slyšet mají být i ti, kteří nejsou zrovna v koalici. Takže neomezovat!“ uvedl Farský.
Proti se postavil i předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jsem proti jakémukoli návrhu, který omezuje demokratickou diskusi,“ sdělil Novinkám.
S omezením řečnické doby nesouhlasí ani předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. „Ale zbytečné obstrukce ODS mě také štvou. Vládní koalice už ale zná způsob, jak opoziční zdržování prolomit, a proto není důvod k dalším změnám,” míní Chvojka.
Řečnění chtěl kdysi omezit i Stanjura
Není to poprvé, kdy se návrh na omezení projevů ve Sněmovně objevil. Už v roce 2011 za Nečasovy vlády novelu jednacího řádu prosazoval Zbyněk Stanjura (ODS) a Petr Gazdík (STAN).
Obstrukce tehdy předváděla opoziční ČSSD, která chtěla oddálit přijetí zákonů zdravotnické, sociální a důchodové reformy.
Už žádné obstrukce. Jednací řád ve Sněmovně by se mohl změnit |
ANO neprosadilo omezení řečnění ve Sněmovně |
O tři roky později navrhla podobnou změnu jednacího řádu Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Chtěla, aby zákonodárci směli hovořit na plénu maximálně dvakrát deset minut, návrh ale neprošel.
Pravidla v dolní komoře upravuje zákon o jednacím rádu Poslanecké sněmovny. Aby se změnil, stačí, aby pro to hlasovala nadpoloviční většina přítomných poslanců.