Článek
„Andrej Babiš se stává vyprofilovanou politickou osobností,“ uvedl politolog s poukazem na výsledky průzkumu. [celá zpráva]
„Už na něj neexistuje neutrální postoj,“ připomněl s tím, že Babiš má jedné straně početné jádro stoupenců, ale část voličů má vůči němu odpor. Část lidí navíc mohl odradit dlouhý proces sestavování vlády, která se ve Sněmovně opírá o komunisty.
„Část voličů mu nemůže odpustit, že 'nešel stranou' ve prospěch vzniku vlády a nezřekl se ambice na premiérství,“ připomněl dlouhá vyjednávání, která předcházela vzniku kabinetu.
Na druhou stranu Kubáček uznal, že Babišův výsledek je vzhledem k tomu, že je premiérem, který sestavoval vládu devět měsíců a jeho kabinet se opírá o komunisty, vlastně dobrý. Nehledě na to, že ačkoliv působí v politice již druhé volební období, voličům stále tvrdí, že není politikem.
Chybí neokoukaná tvář
I přes nevalný výsledek je v současné době Babiš mezi stranickými politiky hegemonem. To Kubáček přičítá především tomu, že na politické scéně není osobnost, která by dokázala spojovat a oslovovat tématem napříč politickým spektrem.
„Není jasný atraktivní protipól, chybí nová neokoukaná tvář,” shrnul a připomněl, že lidem, kteří svého času odmítali Václava Klause, byl nabídnut Miloš Zeman nebo Josef Lux. Jiří Paroubek měl svůj protipól v Mirku Topolánkovi či Miroslavu Kalouskovi.
„Na Andreje Babiše začne konkurenčně fungovat někdo, kdo přijde ze světa mimo vrcholnou politiku,” míní Kubáček. Potenciál by podle něj mohli mít lidé z krajské či komunální sféry i lidé realizující se v rámci „kultivovaného byznysu“ či nevládních organizací.
„Myslím, že lidé hledají zase takového 'polopolitika', protože velmi často chtějí nasazovat stejné prášky jako ty předchozí,” dodal k možným východiskům.