Článek
Opoziční smlouva uzavřená mezi ODS a ČSSD po volbách 1998 podle Klause nebyla novinkou, ve skutečnosti prý byla opoziční smlouvou číslo dvě. „Zcela přesně kopírovala uspořádání, které bylo po volbách v roce 1996 zrealizováno pod patronátem Václava Havla. Koalice ODS, lidovců a ODA tehdy neměla ve Sněmovně potřebnou většinu a vládnout jí díky této dohodě umožnila opoziční ČSSD. Byla to tedy opoziční smlouva č. 1,“ prohlásil Klaus.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Před 20 lety uzavřely ČSSD a ODS pakt, který změnil politiku |
Text opoziční smlouvy na webu vlády |
„Démonizace opoziční smlouvy č. 2 z roku 1998 má přitom zřetelného původce. Jsou to ti, kdo o rok dříve svrhli svou vlastní koaliční vládu (Václav Havel, lidovci, ODA a Unie svobody) v naději, že v příštím uspořádání budou držet hlavní podíl na vládnutí. To se nestalo, a tak tyto síly, které u voličů neměly dostatečnou podporu (i když v médiích měly velkou převahu), nenávistně zaútočily na stejné uspořádání, díky kterému přitom byly v letech 1996 až 1997 samy u moci,“ napsal Klaus.
Volby v roce 1996 skončily vítězstvím ODS s mírným náskokem před druhou ČSSD. Ta umožnila dosavadní koalici ODS, KDU-ČSL a ODA vládnout, přestože tyto strany měly ve Sněmovně dohromady jen 99 křesel. Sociální demokracie za to dostala křeslo šéfa Sněmovny pro svého předsedu Zemana. |
---|
Po předčasných volbách v roce 1998 se situace obrátila. Druhá ODS, od které se odštěpila Unie svobody, se zavázala, že bude respektovat právo ČSSD coby vítěze voleb sestavit vládu a její poslanci se nezúčastní hlasování o vyslovení důvěry. Předsedou Sněmovny se stal Klaus. |
Podobně racionální řešení dnes chybí, míní Klaus
„Současná nekonečná beznaděj na naší politické scéně by měla být varovným mementem,“ vyjadřuje se Klaus k přítomnosti. „Je potvrzením mimořádného pozitiva tehdejšího řešení, které vyvedlo zemi z nepříjemné politické situace, v níž se nacházela po patovém výsledku voleb. Naši dnešní politici se však nedokázali – a někteří se bohužel ani nesnažili – na žádném racionálním řešení dohodnout,“ tvrdí Klaus.
V době, kdy menšinovou vládu ANO a ČSSD opřenou o podporu KSČM čeká ve středu hlasování o důvěře, hájí Klaus ideu menšinové vlády, kdy si opozice ponechá některé kontrolní pravomoci, jako racionální a systémové řešení situace, kdy vítěz voleb nemá většinu.