Článek
„O víkendu odešla do právnického nebe první dáma české justice JUDr. Dagmar Burešová. Výjimečná advokátka, první porevoluční ministryně spravedlnosti, předsedkyně České národní rady,“ uvedla Česká advokátní komora na Twitteru.
O víkendu odešla do právnického nebe první dáma české justice JUDr. Dagmar Burešová. Výjimečná advokátka, první porevoluční ministryně spravedlnosti, předsedkyně České národní rady… Čest její památce! pic.twitter.com/HV4mLm4wHY
— ČAK (@CAK_cz) 2. července 2018
Do politiky Burešová vstoupila hned v prosinci 1989, stala se ministryní za Občanské fórum. V prvních svobodných volbách v roce 1990 kandidovala za OF do České národní rady a stala se její předsedkyní. Z vysoké politiky odešla v roce 1992, kdy neúspěšně kandidovala za Občanské hnutí.
Jako ministryně spravedlnosti Burešová působila v letech 1989 až 1990, jako předsedkyně České národní rady v období 1990 až 1992.
Bila se za Palachovu čest
V období normalizace obhajovala přes stovku lidí, například spisovatele Milana Kunderu či publicistu Ivana Medka. Zastupovala také Libuši Palachovou, matku Jana Palacha, a to ve sporu s poslancem Vilémem Novým, který o Palachově upálení prohlašoval lži.
Burešová se rozhodla za čest upáleného studenta bojovat, i když věděla, že nemůže vyhrát. Případ připomněl televizní film Agnieszky Hollandové Hořící keř z roku 2013.
Burešovou sledovala a vyslýchala StB. V roce 2002 dostala od někdejšího prezidenta Václava Havla Řád T. G. Masaryka.
Burešová žila v Praze, vyrostla v rodině advokáta Josefa Kubišty. Vystudovala Právnickou fakultu Karlovy Univerzity. Po studiích nastoupila do advokátní komory, specializovala se na pracovní právo.
Advokátní praxi ukončila Burešová ze zdravotních důvodů v roce 2008.