Článek
Jourová seznámila členy sněmovního zemědělského výboru s tím, že novou metodiku připravují zástupci 15 členských států Unie.
Podle eurokomisařky bude připraveno rozsáhlé testování rozdílné kvality potravin, které budou provádět jednotlivé členské státy. EU na to vyčlenila finance. „Určitě to neskončí na tom, že bychom nemohli testovat,” dodal ministr zemědělství v demisi Jiří Milek.
Prací prášky a pasty budou následovat
Na řetězce a výrobce hodlá Jourová i nadále tlačit, aby došlo k vymýcení dvojí kvality potravin. K připravované právní úpravě hromadných žalob zdůraznila, že nemá jít o americký byznys model, ale primárně o dosažení spravedlnosti.
„Pro mě byla nevítaným impulzem dieselgate,” dodala s poukazem na obcházení emisních norem automobilkami.
Na podzim se chce eurokomisařka zaměřit na srovnání dalších druhů zboží, jako jsou prací prášky či zubní pasty.
Chuťové preference budou muset dokázat
Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman v této souvislosti připomněl, že obchodní řetězce Kaufland a Globus se již zavázaly, že zboží s rozdílnou kvalitou prodávat nebudou.
Odkazy výrobců na přizpůsobení chuti konkrétní skupině spotřebitelů, jimiž často rozdílnou kvalitu vysvětlují, chce po nich Jourová dokladovat například „rozsáhlým chuťovým testováním, které není na úkor kvality”.
„Ten výrobek nesmí být jednoznačně šizený,” dodala. To budou posuzovat potravinářské inspekce v jednotlivých státech.