Článek
„Teď je situace klidná. To se ale může rychle změnit, protože po vánočních prázdninách děti nastoupily do školních kolektivů a v nich se zpravidla chřipková epidemie šíří velmi rychle,“ shrnula.
Loni v Česku podle ní onemocnělo chřipkou zhruba 1,5 miliónu lidí - tedy 15 procent populace. Letošní statistika bude záviset i na celkové situaci v Evropě - a ta se už dramaticky zhoršuje.
Vzrostl počet států, kde už jde o plošnou epidemii - kromě zmíněné Británie ji hlásí i ve Francii, Švýcarsku, Španělsku, Portugalsku, Finsku, Švédsku a v dalších zemích.
V Evropě cirkulují dva subtypy chřipky A (H1 i H3) a chřipka B. Který typ bude v Česku převažovat, je zatím podle Havlíčkové velmi obtížné říci.
Podle Rastislava Maďara z očkovacího centra Avenie a epidemiologa lékařské fakulty v Ostravě je stále ještě možné očkovat, protože protilátky vůči chřipce se získávají zhruba za dva, maximálně tři týdny. „Celkově v proočkovanosti veškeré populace zaostáváme za vyspělou Evropou zhruba o 20 procent, to je skutečně hodně,“ upozornil Maďar.
Podle něho vakcína chrání proti chřipce a na trhu je tzv. čtyřvalentní, jejíž cena včetně vpichu je přibližně 400 korun a chrání proti čtyřem typům chřipky.