Článek
Hannig svou kandidaturu oznámil v polovině července. Ve čtvrtek řekl, že se pokoušel získat podpisy občanů, potřebných 50 tisíc se mu jich ale nastřádat nepodařilo. Rozhodl se proto jít cestou politické podpory.
Ve středu odpoledne na ministerstvu vnitra odevzdal 20 poslaneckých podpisů, což je minimum, které zákon stanoví pro účast ve volbách. Další poslance plánuje ještě získat do 7. listopadu, kdy je poslední termín pro registraci.
Poznamenal, že by rád měl k dispozici poslanecké podpisy ze všech politických stran. Jací zástupci politických stran ho podpořili, nechtěl sdělit.
Hannig a politika |
---|
Jednasedmdesátiletý Hannig se o vstup do politiky pokoušel několikrát. Založil Stranu zdravého rozumu, která dnes působí pod názvem Rozumní, a od roku 2002 pravidelně kandiduje ve volbách do Sněmovny či Senátu. Loni při kandidatuře do Senátu v Praze 11 získal 2,3 procenta hlasů, jeho strana v letošních sněmovních volbách získala 0,72 procenta hlasů. Před pěti lety Hannig na prezidenta nekandidoval. |
Hannig využil výměny poslanců po volbách. Odcházejícím poslancům končí mandát ve čtvrtek, nově zvoleným začal dnem zvolení, tedy v sobotou. Podle stanoviska ministerstva vnitra mohli kandidáti na prezidenta použít podpisy obou skupin poslanců. Uchazeči o Hrad ale museli svou kandidaturu odevzdat na vnitru od pondělí do středy.
Hannig v červenci na tiskové konferenci řekl, že chce navazovat na politiku současného prezidenta Miloše Zemana, voličům ale chce nabídnout jinou formu chování. [celá zpráva]
Hannigovu kandidaturu podpořila také krajně pravicová strana Národní demokracie Adama B. Bartoše.