Článek
Jako kulisy pro celou akci sloužil areál valtického zámku i louka u zámečku Belvedere.
„Akcí jsme chtěli připomenout závěr tažení z roku 1807 a Tylžský mír, který uzavřela po bitvě u Fiedlandu (někdejší východní Prusko) Francie s Ruskem a Pruskem. V září mu bude věnováno velké vzpomínkové setkání v Rueil-Malmaison u Paříže,“ řekl Právu za pořadatele akce Jakub Samek.
Lidé se mohli u zámečku Belvedere na okraji Valtic projít dobovým vojenským ležením, kde viděli přípravu zbraní a uniforem na bitvu, krátká cvičení se zbraněmi a seznámili se také s táborovým životem zahrnujícím spaní vojáků na slámě nebo přípravu jídel na ohni.
Na zámku se konal krátký nácvik jednotlivých jednotek. Příchozí si prohlédli historickou výzbroj a výstroj armád Francie, Rakouska a Ruska, tedy všech tří zemí, jejichž zástupci v roce 1805 bojovali u Slavkova. Tamní bitva přinesla Napoleonovi triumfální vítězství.
Příprava na bitvu
„Zároveň jsme chtěli naše příznivce pozvat na rekonstrukci slavkovské bitvy, která se bude konat o prvním prosincovém víkendu u Tvarožné na Brněnsku,“ uvedl Samek. Zdůraznil, že se do připravované bitevní scény zapojí tisíc nadšenců v historických kostýmech.
Již nyní účast turistů z ciziny na této akci dojednávají cestovní kanceláře nejen z Francie a Ruska, ale nově dokonce až z Číny. „Při bádání v archivu se nám podařilo zjistit, že v Napoleonově armádě skutečně jeden Číňan sloužil coby řadový voják,“ dodal s úsměvem Samek, který je zároveň prezidentem Středoevropské napoleonské společnosti (CENS).
Na scénáři letošní ukázky připomínající bitvu u Slavkova se již podle něj pilně pracuje. Věnována bude dění na severní části bitevního pole a osobnosti rakouského generála Franze von Weyrothera, který v bitvě strategicky řídil rakouské a ruské šiky.
„Bylo mu vytýkáno, že postupoval při taktizování proti Napoleonovi až příliš učebnicově a poněkud vyumělkovaně. Útok na francouzské šiky měl sice vymyšlený dobře, ale prostě mu nevyšel,“ doplnil.