Hlavní obsah

Vrtulníky české armádě dodají USA nebo Itálie

Ministr obrany Martin Stropnický při jednání se svým americkým protějškem Jamesem Mattisem nastínil zvyšování obranného rozpočtu České republiky. Do roku 2025 má ČR dát na obranu dvě procenta HDP. Stropnický s Mattisem v Pentagonu mluvil také o zakázce na nákup 12 vrtulníků pro českou armádu. Do užšího výběru se dostaly Spojené státy a Itálie.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministr obrany Martin Stropnický

Článek

Prezident USA Donald Trump opakovaně vyzývá státy NATO, aby odváděly na vojsko dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Česká republika podobně jako většina členských zemí tento cíl neplní. V současné době se české výdaje na armádu pohybují kolem jednoho procenta HDP.

Podle Stropnického je reálné, aby se výdaje do roku 2020 zvýšily na 1,4 procenta HDP, jak se současná vládní koalice v minulosti zavázala. Poznamenal, že současná vláda, ať už bude "pracovat v jakémkoli režimu", musí připravit návrh rozpočtu na příští rok a rozpočtové výhledy na další dva roky. V nich podle ministra zvyšování obranných výdajů na 1,4 procenta zakotveno je.

Tématem Stropnického jednání byla i otázka nákupu víceúčelových vrtulníků za několik miliard korun. České ministerstvo obrany chce zakázku zadat na základě mezivládní dohody. Do hledáčku se dostaly americké firmy Bell a Sikorsky Aircraft Corporation, francouzský Airbus Helicopter, italsko-britský koncern AgustaWestland, korejská Korean Airspace Industries a německá divize koncernu Airbus.

"Ministři vzájemně neprodávají a nekupují vrtulníky, to by asi nebylo vkusné. Ale samozřejmě že jsme o tom krátce pohovořili v tom smyslu, že Spojené státy se jako případný dodavatel dostaly do dalšího kola," řekl Stropnický. Ostatní nabídky podle něj byly "vytěsněny přirozeným selektivním způsobem na základě konkrétních dat a údajů". České armádě by tak nové vrtulníky mohly dodat podle dřívějších informací médií firma Bell nebo AgustaWestland.

Výběr článků

Načítám