Článek
„Pan Forejt by měl mít na starosti zpracovávání materiálů a témat, která souvisí s desetiletým působením Václava Klause na Pražském hradě ve funkci prezidenta republiky,” řekl Novinkám mluvčí institutu Petr Macinka. Dodal, že období mezi léty 2003 až 2013 se nyní už s odstupem času dá nějak vyzdvihnout a Forejt je nejvhodnějším adeptem na tuto pozici.
„Jsme rádi, že budeme využívat jeho rozsáhlých organizačních schopností a zkušeností mimo jiné pro pořádání odborných a tématických akcí u nás i v cizině,” dodal Macinka.
Možnosti, že by jeho pověst mohla být poškozená skandálem, který souvisel se zveřejněním kompromitujícího videa, se neobává. „Pan Forejt byl po deset let jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause, tudíž jestli máme hovořit o nějakém hloubkovém testu profesních schopností a zkušeností, tak neexistuje žádná jiná a lepší možnost než dlouhodobá spolupráce. My na rozdíl od většiny lidí skutečně víme o panu Forejtovi takřka vše,” sdělil Macinka s tím, že co se týče jeho schopností a práce, tak je nemůže nic překvapit.
Institut, založený roku 2012, uvádí, že se zabývá „rozvíjením politického a ideového odkazu Václava Klause“, zkoumáním nejnovějších dějin a aktuálními politickými, ekonomickými a společenskými problémy.
Odcházel po sérii „nepříjemností“
Forejt na Hradě působil od roku 2002. Funkce se vzdal na začátku prosince 2016.
V posledních měsících, než se v médiích objevily informace o kompromitujícím videu, byl prezidentův protokol spojován s několika spornými situacemi. Forejt musel třeba vysvětlovat zpoždění letadla dopravujícího prezidenta Miloše Zemana na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče.
Z Forejtova odboru také podle Hradu pocházela chybná informace, na jejímž základě Zeman mylně obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání. A Forejt byl také často zmiňován v kauze neudělení vyznamenání pamětníkovi židovského holokaustu Jiřímu Bradymu.
Zastání od Klause
Forejta se po odchodu z funkce Klaus zastal. Oznámil, že ho zacházení s Forejtem lidsky velmi zasáhlo. Za šéfem protokolu stál například i v prosinci 2013, kdy média psala o Forejtových nepravdivých údajích o vzdělání.
Prezident Zeman po oznámení Forejtova odchodu z Hradu prohlásil, že stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Podle Zemana záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci na Zemanovo prohlášení řekl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, a nikoli veřejně.