Hlavní obsah

Bez cizinců se průmysl neobejde, kritizují podnikatelé Chovance

Právo, svj, jt, rap

Zástupci firem ve čtvrtek kriticky reagovali na plány ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který hodlá po velkých firmách v některých lokalitách požadovat, aby v okamžiku, kdy jejich zahraniční pracovník přestoupí zákon, přišel o práci a nesměl být již na území ČR zaměstnán.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Takový požadavek je v rozporu se zákoníkem práce. Okamžitě zrušit pracovní poměr lze pouze tehdy, pokud byl zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin. Jakkoli můžeme polemizovat s tímto ustanovením, jisté je, že je součástí našeho právního řádu,“ sdělila Právu právní expertka Hospodářské komory Markéta Schormová.

Chovanec ve čtvrtečním vydání deníku Právo upozornil na to, že se s tím, jak v poslední době vzrostl počet cizinců pracujících v českých průmyslových zónách,  zvýšila i drobná kriminalita a počet přestupků páchaných především zahraničními zaměstnanci z Polska a Ukrajiny.

Nedostatek pracovních sil je brzdou ekonomiky v České republice. Hrozí, že se služby i výroba přesunou do jiných zemí, které dokážou operativně reagovat na dynamiku trhu.
Markéta Schormová, Hospodářská komora

Podle svých vyjádření chce přitom ministr tlačit firmy k tomu, aby přijaly společenskou odpovědnost. „Ty firmy by měly mít zájem na tom, aby u nich problémoví lidé nepracovali,“ zopakoval ve čtvrtek na tiskové konferenci po jednání s hejtmany a představiteli dotčených měst a obcí Chovanec.

Zároveň dodal, že státní úřady by mohly zaměstnavatelům hlásit pachatele přestupků. „Bude to předmětem dalších debat s těmi firmami,“ poznamenal šéf resortu vnitra, který ve čtvrtek oznámil vytvoření pracovní skupiny zabývající se problémy s drobnou kriminalitou zaměstnanců velkých firem.

Podle Schormové by ale zaměstnavatel neměl být vtahován do přestupkového či trestního řízení, pokud se jedná o činnost, která nesouvisí se zaměstnáním cizince.

Spolupracujeme i s příslušnými útvary policie a státní správy a v případě takzvaných agenturních pracovníků i s jejich zaměstnavatelem a jsme připraveni to i nadále nad rámec legislativních povinností řešit.
Jozef baláž, mluvčí automobilky Škoda

Zástupci podniků zároveň varují, že český průmysl se v současné situaci na trhu práce bez zahraničních pracovníků nedokáže obejít. „Nedostatek pracovních sil je brzdou ekonomiky v České republice. Hrozí, že se služby i výroba přesunou do jiných zemí, které dokážou operativně reagovat na dynamiku trhu,“ uvedla Schormová.

Svaz průmyslu a obchodu upozorňuje, že podle oficiálních statistik policie v roce 2015 se cizinci na trestné činnosti v tuzemsku podíleli zhruba sedmi procenty. „Lze předpokládat, že zahraniční pracovníci se zájmem o práci v průmyslových podnicích a dopravě nemají zásadní vliv na vývoj kriminality,“ řekla Právu mluvčí svazu Eva Veličková.

Škoda chce celé rodiny

Ministerstvo vnitra naopak argumentuje tím, že např. v okolí plzeňské průmyslové zóny Borská pole nebo výrobního závodu automobilky Škoda v Kvasinách v posledních letech počty přestupků evidovaných u cizinců stoupají o desítky a v případě Kvasin dokonce až o stovky procent.

Např. vedení automobilky Škoda problémy s neukázněnými zaměstnanci podle mluvčího společnosti Jozefa Baláže vnímá již delší dobu. „Spolupracujeme i s příslušnými útvary policie a státní správy a v případě takzvaných agenturních pracovníků i s jejich zaměstnavatelem a jsme připraveni to i nadále nad rámec legislativních povinností řešit,“ řekl Právu Baláž.

Cílem automobilky je podle něj to, aby se lidé za prací pokud možno stěhovali s celou rodinou a nepřicházeli jen samotní muži, kteří pak po práci tráví volný čas na ubytovnách a často končí v hospodách. S vedením obce chce proto společnost např. spolupracovat na vytváření lepších možností pro trávení volného času.

Výběr článků

Načítám