Článek
Stropnický také napsal, že vláda schválila jeho návrh jmenovat Opočenského u příležitosti Dne veteránů 11. listopadu brigádním generálem.
„Bohužel, osud byl rychlejší. Čest jeho památce,“ uvedl Stropnický.
1/2 Dnes ráno po delší nemoci ve věku 92 let zemřel veterán z východní fronty plk. Bedřich Opočenský. Čest jeho památce. pic.twitter.com/UrLkaJBY83
— Martin Stropnický (@stropnickym) October 29, 2016
Opočenský se narodil v Českém Boratíně ve Volyni na dnešním území Ukrajiny, před druhou světovou válkou patřící na západě k Polsku a na východě k Sovětskému svazu, kde byla již od 19. století velká česká komunita.
Během německé okupace Volyně po roce 1941 se Opočenský přidal k protinacistickému odboji v organizaci Blaník. V roce 1944 se jako dobrovolník přihlásil do československého zahraničního vojska. Nastoupil výcvik pro řidiče tanku a následně absolvoval výcvik pro velitele tanku. Bojoval v karpatsko-dukelské operaci, jaselské operaci a ostravsko-opavské operaci.
Za účast při osvobozování Ostravy byl oceněn čestným občanstvím města.
2/2 17. října vláda schválila můj návrh prezidentovi, aby plk. Opočenského u příležitosti Dne veteránů 11. 11. jmenoval brigádním generálem.
– Martin Stropnický (@stropnickym) October 29, 2016
„V ostravských bojích dokázal s osádkou svého tanku obsadit a držet přístup ke strategickému Říšskému mostu (dnešnímu mostu Miloše Sýkory). Zde kryl postup prvního tanku č. 051 v palebném postavení bojové sestavy při pokusu o průnik přes most a následně i ústup posádky po zásahu tanku z německé strany. V květnu 1945 byl v Praze lehce zraněn, pak sloužil v čs. armádě na severní Moravě,“ píše server Osvobozeni.ostrava.cz.
„Jeli jsme, letěli jsme, pálili jsme. Snad řidič uhnul jen o centimetr z těch kolejí, co byly vyjeté. Řach – dostali jsme to z pravé strany do pásu. Utrhlo to dvě pojízdná kola, prorazilo dno tanku a zranilo to Sašu (Alexandr Vízek ze Zdolbunova),“ popisoval Opočenský zážitky z jaselské operace pro Paměť národa.