Článek
Dalajlamův příchod na pódium v bráně Schwarzenberského paláce přivítal dlouhý potlesk. Ten zazněl znovu v okamžiku, kdy tibetský duchovní vůdce pověsil šerpu na plakát, na němž byl vyobrazen společně s Havlem.
„Václav Havel tu nyní už není s námi. Po lidských bytostech ale něco zůstává, myšlenky, ideály,” řekl. „Všichni bychom měli pokračovat v udržování Havlova odkazu, v myšlence pravdy a lásky,” uvedl dalajlama.
Tibetský duchovní vůdce byl osobním přítelem bývalého českého prezidenta Václava Havla, který Forum 2000 založil, a na Havlovo pozvání na konferenci v minulosti opakovaně vystupoval. Letos se zúčastní několika diskusních panelů a na závěr konference bude mít veřejnou přednášku.
Neusilujeme o nezávislost, vzkázal Číně
Dalajlama také ve své řeči zdůraznil, že se nesnaží o odtržení Tibetu od Číny, z čehož ho obviňuje Peking.
„My Tibeťané neusilujeme o samostatnost, o nezávislost Tibetu. Chceme však, aby ve svazku s Čínou byla dodržována lidská práva Tibeťanů, aby byla zachována buddhistická tradice Tibetu,” řekl.
Čína dalajlamu považuje za separatistu, který se snaží o odtržení Tibetu. Ten čínská armáda obsadila v roce 1950.
Konference Forum 2000 začala v neděli a potrvá do středy. Motto letošního ročníku zní Odvaha převzít odpovědnost. V neděli Forum zahájil slovenský prezident Andrej Kiska, který varoval politiky, aby si nehráli s ohněm, neuchylovali se k populismu a nevyvolávali emoce mezi lidmi.
V úterý se s dalajlamou soukromě setkají vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr kultury Daniel Herman (oba KDU-ČSL).
Setkání ministra kultury a Jeho Svatosti dalajlamy, kterého se
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) 17. října 2016
zúčastním, je setkání soukromé a duchovní. Není to setkání za vládu ČR
Bělobrádek v pondělí na Twitteru zdůraznil, že půjde o duchovní setkání, nikoliv o oficiální akci členů kabinetu.
Proti aktivitám dalajlamy tradičně protestuje Čína. V pondělí pohrozila Slovensku odvetnou akcí za to, že se s tibetským vůdcem setkal Kiska. [celá zpráva]
Hrad bez vysvětlení dalajlamovi nedovolil pódium
Podle serveru Hlídací pes měl původně dalajlama vystoupit na pódiu postaveném vedle sochy prezidenta Masaryka vedle Schwarzenberského paláce, Správa Pražského hradu ale nepovolila zábor prostranství. Své rozhodnutí organizace neodůvodnila. Praha 1 předtím podle serveru dala k uspořádání akce kladné stanovisko.
Dalajlamu uvedla herečka Barbora Hrzánová, která připomněla i první návštěvu tibetského duchovního vůdce v Praze, kdy přijel na Havlovo pozvání. „Tehdy dalajlama vystoupil na balkóně Arcibiskupského paláce a po jeho boku stál kardinál (František) Tomášek. Nyní tu stojí mezi námi a bez kardinála,” řekla.
Ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa, jehož organizace se podílela na pořádání uvítání dalajlamy, při ceremoniálu kritizoval prezidenta Miloše Zemana. Podle něj upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy povede k tomu, že i Češi o lidská práva přijdou.
U příležitosti dalajlamova příjezdu do Prahy vystoupily na Hradčanském náměstí také zpěvačky Aneta Langerová a Lenka Dusilová.