Článek
„Nyní pracujeme na komplexním systému elektronické identity, který umožní identifikaci na dálku a využívání bezpečné, státem garantované identity," řekl Novák. Nový občanský průkaz bude mít podobně jako platební karta v sobě čip, který v sobě bude mít identifikační certifikát.
Ministerstvo již uzavřelo memorandum s Českou správou sociálního zabezpečení. „Jsme také v jednání s Generálním finančním ředitelstvím a s krajem Vysočina," uvedl Novák.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Dodal, že díky eObčance by mělo být možné se připojit na elektronickou variantu pracoviště CzechPoint. „Předpokládáme, že další služby se budou přidávat," uvedl Novák.
Kdo bude mít zájem, bude mít možnost si o občanský průkaz s elektronickými funkcemi zažádat, ale jinak se budou nahrazovat průběžně
Podle něj by mělo být vydání nového občanského průkazu zdarma. „Kdo bude mít zájem, bude mít možnost si o občanský průkaz s elektronickými funkcemi zažádat, ale jinak se budou nahrazovat průběžně," uvedl.
Ministerstvo také nabídne možnost elektronické funkce v občanském průkazu zablokovat a používat ho pouze jako běžný doklad.
Ověření na dálku
Vláda na konci března projednala a podpořila návrh zákona o službách, který má vytvořit důvěru pro elektronické transakce. Normu nyní posoudí parlament.
Zákon souvisí s nařízením Evropské unie, které je známé pod zkratkou eIDAS. V něm jde o to, aby úřady v každé členské zemi byly schopny si elektronicky ověřit identitu jakéhokoliv občana Evropské unie a umožnit mu na dálku vyřizovat úřední věci.
Pokud by evropská směrnice nebyla převedena do českého právního řádu, tak by hrozilo, že Česko nesplní povinnosti vůči právu EU a mohlo by skončit u soudu.