Článek
Budou se teroristické útoky v Evropě stupňovat?
Obávám se, že útoky se budou množit. To, co zažíváme v dnešní době, není poslední útok. Pokud úsilí Evropy zůstane pouze na papíře a neodvede se do konkrétních úkolů, tak nejsme schopni s terorismem bojovat. To je ta debata, která se tu dneska vede - o sdílení informací.
Čeká něco podobného i Prahu?
Doufám, že to Prahu nečeká v první fázi. Ale pokud s tím nebude Evropa něco dělat, tak žádná země, žádný stát, žádné město v Evropě není bezpečné. V současné době nejsou informace, že by Praha byla - byť měkkým cílem pro terorismus. Ale prostě to nelze vyloučit. Kdo dneska říká, že jsme bezpeční, tak lže. Jsme v nebezpečném světě.
Slovensko zavedlo kontroly na letišti už před terminály. Chystá se něco podobného také v Česku?
K tomu zatím nemáme důvody. Velice pečlivě jsme vyhodnocovali informace, které jsou. Stejné množství a kumulace lidí jako na letišti je například i v nákupních centrech. Kdybychom přijali tuto filozofii, museli bychom stejně postupovat v metru a obchodních domech a pouštět tam lidi jen přes detekční rámy. Nechceme kontrolovat lidi více, než je zdrávo. Nedávno jsem navštívil Keňu a tam jsou skenery v obchodních domech. Doufám, že je k tomu v Evropě ještě daleko.
Přesto byl v Česku vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem, hlídky policistů posílila armáda..
Veřejnost jasně vidí, že stát je akceschopný a dokáže řešit problémy. Je to taky o určité psychologii. Prioritou dneška je obezřetnost. Situace v Belgii nenasvědčuje tomu, že by něco mělo eskalovat. Ale dnešní informace svědčí o tom, že útok souvisí se zatčením teroristy (Salaha Abdeslama - pozn. red.). Ukazuje se, že ten útok byl urychlen. Jak o tom v kuloárech hovoří belgičtí kolegové - původně byl plánován na Velikonoce. Je to útok na evropskou civilizaci. Je potřeba si na to ne snad zvykat, ale počítat s tím.