Hlavní obsah

Zuby se musí čistit až do úplného vyčištění. Časové limity jsou nesmysly, tvrdí dentista

Novinky, das

Doporučení čistit si zuby dvakrát denně dvě až tři minuty je podle zubního lékaře Romana Kadlece nesprávné. Zuby se mají čistit až do úplného vyčištění, což nikdy netrvá tak krátkou dobu. Proto má mnoho lidí problémy s chrupem, přestože si zuby pravidelně čistí. Většinou tak činí špatnou technikou a nedostatečně. Jak by správné čištění mělo vypadat, uvidíte na přiloženém videu.

Se zuby je to jako s mytím nádobí. Čistí se až do vyčištění, tvrdí zubní specialistaVideo: Novinky

Článek

Správná péče o chrup může lidem ušetřit spoustu bolesti i financí, jež se v případě problematických zubů mohou vyšplhat až do desetitisíců korun.

Investovat čas i peníze do pravidelného čištění a pomůcek pro ústní hygienu se tak vždy vyplatí. Bohužel stále mnoho Čechů tuto prevenci podceňuje. Místo návštěvy odborníka na dentální hygienu a osvojení si základů správného čištění zubů přicházejí k lékaři až v případě problémů a velkých bolestí.

Vše začíná výběrem správného zubního kartáčku

Lidé často chybují už při výběru zubního kartáčku. Obecně je doporučován kartáček co nejměkčí. U něj je ale velmi důležité dbát na správnou techniku i délku čištění.

Důležité je přiložit k zubům kartáček přibližně v úhlu pětačtyřiceti stupňů. Je potřeba cítit, jak jdou štětinky lehce mezi zuby a dáseň. Malými vibračními či krouživými pohyby se následně čistí zuby podél celé čelisti.

Čištění zadních částí zubu je komplikovanější, kvůli protichůdným sklonům zubů a dásní vzniká těžko přístupný prostor. Vrchní kousací plochy zubů se čistí malými kroužky seshora přiloženým kartáčkem. Pokud je v přední části čištění zubů tímto způsobem problematické, lze nasadit kartáček shora a lehce zvednutím ruky sklopit.

Při používání měkkých kartáčků je zapotřebí zuby ještě dočistit tzv. jednosvazkovým kartáčkem. Podle dentální hygienistky Jany Křepelkové tak kompletní čištění zubů zabere 10 až 15 minut.

„S příliš měkkým kartáčkem totiž neodstraníte pevně lpící plak na jedno přejetí, je zapotřebí vyčistit každý zub několikrát a pak dočistit jednosvazkovým kartáčkem, což je časově náročnější. Většina Čechů přitom tento kartáček vůbec nepoužívá a pokud ano, pak ne pravidelně,” upozorňuje dentální hygienistka.

Foto: Novinky

Za tři minuty si nevyčistí řádně zuby nikdo.

Neplechu mohou napáchat i příliš tvrdé kartáčky. „Ty mohou při špatné manipulaci podráždit dásně a poškodit zubní sklovinu,“ upozorňuje dentista Ondřej Šrámek z pražské Dentální kliniky Hradčanská. Pokud si zuby čistíte spíše tvrdším kartáčkem, tak ho držte jako tužku, nebudete tolik tlačit, jako když kartáček držíte pevně v pěsti.

Určité řešení nabízejí elektrické zubní kartáčky. Na výběr máte mezi kartáčkem oscilačním, případně oscilačně-rotačně-pulzačním, a sonickým. I při používání těchto kartáčků je ale důležitá technika čištění.

Oscilačně-rotačně-pulzační technologie funguje na principu pulzací, které plak narušují, a oscilačně-rotačních pohybů kulaté hlavice, které plak důkladně a šetrně odstraní.

Sonický kartáček mívá podlouhlou hlavici a chrup čistí vysokofrekvenčním stíravým pohybem. Lidé s citlivými dásněmi a odhalenými krčky obvykle preferují právě sonické zubní kartáčky. U ostatních lidí velmi záleží na vlastních preferencích.

Technologie v tomto směru ušly kus cesty a každá z variant má své dokonalé představitele, kteří splňují maximum v péči o chrup.

Mezizubní prostory

V mezizubních prostorech vzniká nejvíce kazů, proto odborníci apelují na všechny jedince, aby při čištění na tato místa nezapomínali a pořídili si mezizubní kartáčky.  S jejich výběrem jim poradí dentální hygienisté.

„Při výběru správné velikosti mezizubních kartáčků lidé sami často chybují. Volí tu nejpohodlnější velikost, která se jim vejde do každého mezizubního prostoru, ovšem v takovém případě nevyčistí celý mezizubní prostor a nenamasírují správně dáseň. To vede následně k zánětu v mezizubním prostoru, což se při vyšetření projeví krvácením z dásní,“ upozorňuje dentální hygienistka Jana Křepelková.

V případě zubních nití doporučuje dentista Roman Kadlec z kliniky Esthesia ty napnuté na párátkách. Samotná nit je však vhodná jen na přední část zubů, od špičáku ke špičáku, pro zuby v zadním úseku je zapotřebí použít mezizubní kartáček.

Podle dentisty Ondřeje Šrámka mnoho lidí zbytečně utrácí za speciální pasty, které mají zuby zázračně vybělit či uzdravit. Zubní pasta je ale především doplněk k čištění. Mnohem důležitější je důkladné vyčištění chrupu.

Na používání ústní vody se mnozí odborníci neshodnou. Zatímco někteří dentisté ji doporučují, například Roman Kadlec ji zavrhuje. Podle něj ústní voda naruší přirozenou složku bakterií, virů, plísní, které se v dutině ústní vyskytují běžně a žijí zde v symbióze. Při jejím použití tak může dojít k nerovnováze těchto mikroorganismů v ústech, což může způsobit celou řadu problémů.

Může se vám hodit na Zboží:

Výběr článků

Načítám