Článek
I když to zní vcelku nepřesvědčivě, vědci z Princetonské univerzity si stojí za svým. Hluboké zívnutí podle nich reguluje teplotu mozku a skutečně tak zabraňuje jeho nadměrnému přehřívání.
Profesor Gallup a jeho tým z Tusconu v Arizoně provedli během místní tuhé zimy krátký pokus u 80 náhodných chodců. Ukázali jim obrázky zívajících lidí a zjišťovali, u kolika dotázaných se zívání také projeví. Stejný pokus pak provedli v letním období při vyšších teplotách.
Z výsledků vyplynula zajímavá informace - více než polovina účastníků v zimě při sledování obrázků také zívala, přičemž v létě to byla pouze necelá čtvrtina. I když to na první pohled odporuje logice, z výsledků usoudili, že zívání vskutku ochlazuje mozek. Kdo by si ale chtěl chladit mozek v zimě?
Zívání nepotlačujte
"Téměř 40 procent účastníků (v zimě i v létě) zívalo nejvíce během prvních pěti minut, kdy byli venku. Po této době klesl počet zívajících v létě na méně než deset procent, v zimě počet zívajících naopak stoupl," vysvětlil Gallup.
"I když je to stále nelogické, podle naší teorie zívání ochlazuje mozek přes jakýsi výměník tepla s chladičem vzduchu, který nasáváme během zívání," dodal.
To ale pořád nevysvětluje, proč je potřeba více chladit mozek právě v zimě. Podle jedné z nepodložených teorií je to možná proto, že v zimě je velký rozdíl mezi naší tělesnou teplotou a teplotou okolního vzduchu. Tělo se proto více zahřívá ve snaze tento rozdíl co nejvíce vyrovnat, čímž se prý více zahřívá i mozek. Pokud pak dosáhne určité "teploty", ve snaze ochladit se a vyrovnat se tak více okolní teplotě, nás nutí k zívání. V letním období i při vysokých teplotách není rozdíl mezi těmito teplotami tak znatelný, a proto lidé zívají méně.
Ať už je to ale s podstatou zívání jakkoli, pokud to jde, neměli bychom ho potlačovat. Podle názoru odborníků i lékařů udržuje rovnováhu mnoha systémů v těle, jako jsou například žvýkací svaly, uvolňuje také oblast lebky.
Zívající teorie |
---|
Zívání je často nakažlivý a nedobrovolný stav, který dodnes vědci ještě zcela nedokážou vysvětlit. |
Všeobecně se má za to, že když jsme unavení nebo ospalí, naše dýchání je povrchnější. To znamená, že tělo má méně kyslíku, pomocí zívání se nám krev více okysličuje. |
Zívání bylo prokázáno už u lidského plodu ve stáří 11 týdnů. |
Podle studie z roku 2010 nejsou autisté a děti do čtyř let věku ovlivnitelní nakažlivým zíváním. |
Podle vědců je zívání něco jako evoluční nástroj, kterým dáváme najevo schopnost empatie uvnitř sociální skupiny. |