Článek
Nová studie vědců z Katedry evoluční antropologie z University of Vienna publikovaná v Proceedings of the Royal Society B odhalila zajímavé zjištění. Podle nich souvisí nižší index 2D:4D (kratší ukazováček než prsteníček) s vyšší přítomností testosteronu v děloze v prenatální fázi života, což se později v dospělosti může projevit větší silou.
„U mužů je tento poznatek znám již nějakou dobu, nová studie ale potvrdila, že stejný mechanismus lze aplikovat i na ženy,“ říká autorka studie Katrin Schäferová pro MailOnline. Výzkum se uskutečnil u 125 zdravých žen ve věku od 19 do 31 let, přičemž vědci brali v potaz potenciální matoucí faktory, jako je věk, prostředí, etnický původ či míra cvičení.
Síla stisku ruky byla měřena pomocí dynamometru – zařízení s rukojetí, které se často používá pro rutinní lékařské vyšetření síly stisku pacientů. Poměry číslic 2D:4D byly mezitím měřeny pomocí mobilního skeneru A4.
Výsledky výzkumu ukázaly jasnou spojitost mezi nižším poměrem číslic 2D:4D a silou úchopu u žen. Jinými slovy, delší prsteníček než ukazováček byl pozitivně spojen s větší silou úchopu, a tedy i s lepší svalovou zdatností.
Na základě tohoto zjištění vědci argumentují ve prospěch poměru 2D:4D jako biomarkeru pro zvýšenou přítomnost testosteronu v prenatální fázi života. „Věříme, že je to spolehlivý biomarker a nejlepší neinvazivní biomarker, který můžeme použít ke studiu lidí,” říká další z autorek studie Sonja Windhagerová.