Článek
Pokud onkologicky nemocné ženy touží po miminku, je jim mnohdy doporučováno si před samotnou léčbou nechat zamrazit svá vajíčka, tzv. oocyty.
Doposud si pacientky musely úkon platit ze svého nebo vydávat mrazení vajíček za léčbu IVF, což byla jediná možnost, jak získat příspěvek od zdravotní pojišťovny. K tomu byl nutný souhlas partnera. Pokud partnera nesehnaly, musely si na mrazení svých oocytů připravit až 60 000 korun.
Pro srovnání – cena za mrazení spermií mužů, které čeká onkologická léčba, se pohybuje kolem 2000 korun.
„Tato změna se týká zejména mladých žen se solidními nádory a dobrou prognózou, které ještě nemají děti. Největší část z nich jsou ženy s nádory prsu, ale týkat se to může i žen s melanomy, kolorektálním karcinomem, nádory zažívacího traktu, nádory vaječníků, leukémií a řadou dalších onemocnění, u nichž pacientky procházejí zajišťovací léčbou,” vysvětluje primářka Katarína Petráková, zástupce přednosty pro Léčebně preventivní péči Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně.
Každé dvacáté dítě se narodí ze zkumavky, za 15 let to může být až polovina dětí
Nemocným ženám tak ubydou starosti, kde na proceduru sehnat peníze a bohužel často i partnera.
„Z procedury se tak nyní stává standardní lékařský výkon a ženám, jichž se to týká, se obrovsky uleví. Bohužel se totiž setkáváme i s tím, že partner nezvládne těžké období a diagnózu partnerky a opustí ji,” upozorňuje Pavel Otevřel, vědecký sekretář výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP.
Výhodou také je, že počet cyklů, při nichž je možné oocyty odebrat, nebude omezený, pojišťovny budou hradit také uchování po dobu deseti let.
Mít dítě je biologická výsada s časovým rámcem, ani IVF není zárukou úspěchu
Novinkou od nového roku rovněž bude, že se posune o rok věk žen, kterým bude hrazeno umělé oplodnění zdravotními pojišťovnami. Nově tak bude platit pro ženy do 40. narozenin.