Článek
Rybí olej
Není to tak dávno, co nás paní učitelka vždy seřadila před tabulí do řady se lžičkami v rukou. Pak každému z nás na tu lžičku nalila rybí tuk. Brrr. Chutnal hnusně a v našich očích toto mučení neospravedlňovaly ani jeho zázračné zdravotní účinky. Pomineme-li však odpornou chuť a způsob servírování, něco na tom bylo.
Rybí olej vás neohromí chutí, ale svým působením na zdraví. Pravidelná konzumace omega3 mastných kyselin, kterých obsahuje mimořádně velké množství, posiluje imunitu, přispívá k dobré kondici srdce, mozku a očí. Už však žádné polykání páchnoucí tekutiny po lžičkách, řešením je pěkná porce lososa na talíři k obědu, makrela k večeři, tresčí játra ke svačině.
Jenomže my Češi jíme mořských ryb málo. V ideálním případě by se měly na jídelníčku objevovat 3–4krát týdně, jenomže to není náš případ. Češi zkonzumují o téměř 50 procent méně ryb než průměrný obyvatel Evropské unie, a dokonce čtyřikrát méně než například obyvatelé Norska. Zdravotnické úřady v České republice doporučují zvýšit příjem ryb a mořských plodů, například tučných ryb, jako je losos či sleď.
Vzhledem k důležitosti omega3 pro naše zdraví a faktu, že naše tělo si je neumí samo vyrobit, bychom měli zrevidovat svoje stravovací zvyky, eventuálně zvážit užívání omega3 ve formě potravinových doplňků. Ty současné se polykají rozhodně příjemněji než rybí tuk kdysi ve škole. Na trhu je nyní i norský rybí olej s ovocnou chutí (Möller’s, v lékárnách), je možné ho použít i v kuchyni.
Dýňový olej
Také tento olej se řadí do společnosti velmi zdravých, navíc je i chutný. Lisovaný ze semínek dýně za studena obsahuje 60 i více procent nenasycených mastných kyselin, především kyselin olejové, linolové, palmitové a stearové. Najdete v něm i vitamíny E, A a K, draslík, selen, zinek a především jód. Prvek, který si lidský organismus neumí syntetizovat, a proto je odkázán na jeho příjem v potravě. Podporuje správnou činnost štítné žlázy a celého hormonálního systému, centrální nervové soustavy a také, a to je velmi důležité, metabolismus tuků, bílkovin i sacharidů. Přispívá také k prevenci onemocnění prostaty.
Dýňový olej (kürbisöl) je oblíbený v Rakousku, dá se už ale koupit i u nás. Výborně chutná v salátech, skvěle dochutí dýňovou polévku, které sluší i jeho tmavě zelená barva. Nehodí se k tepelné úpravě, bod zakouření, tedy hranici bezpečnosti, má už na 140 °C. Na talíři však dobře doladí jak studené, tak teplé pokrmy.
Avokádový olej
Dávno předtím, než Kolumbovy lodě přistály u břehů Ameriky, pochutnávali si Aztékové na avokádu. Považovali ho za skvělé afrodiziakum, za zázračnou potravinu, za plod se spoustou příznivých zdravotních účinků. Oprávněně. Obsahuje totiž kompletní řadu vitamínů rozpustných v tucích, k tomu vitamín C a některé z řady B, zejména kyselinu listovou. Vedle toho prospěšné prvky a antioxidanty.
Stejné bonusy jako avokádo, plody hruškovce amerického, si uchovává i olej za studena lisovaný z tohoto nejtučnějšího ovoce. Doporučuje se jako prevence nádorových chorob, srdečně-cévních onemocnění, používá se i při léčbě cukrovky a prostaty. Zajímavý je jeho vliv na pokožku a vlasy, ne náhodou nachází uplatnění v kosmetickém průmyslu.
Několik rad a tipů
Dýňový olej by se měl uchovávat v tmavém skle, uložte ho do tmy a chladna, ne však do lednice. Rychlý a velmi chutný předkrm: podávejte dýňový olej v mističkách, k němu čerstvou bagetu. Stačí ulamovat, namáčet, eventuálně trošku přisolit…
Avokádový olej můžete použít nejen do dipů k salátům, ale i na smažení či dušení a grilování. Vynikající je například candát či kapr opečený na avokádovém oleji.
Rybí olej lze konzumovat i ve formě tobolek. Je dobré ale hledět na obsažený olej. Ideálně by měl pocházet z ryb žijících v čisté vodě norských fjordů.