Článek
V zimě pracují snad všechny orgány na plný výkon. Imunitní systém se brání zvýšenému náporu bakterií a virů, trávicí systém se přizpůsobuje těžší stravě a krevní oběh dělá, co může, aby se zahřál. Výsledkem může být snížená imunita a vyšší náchylnost vůči různým onemocněním. Tělo proto potřebuje posílit a je třeba si také osvojit určité návyky, aby organismus dokázal odolávat nepříznivým podmínkám po zimě.
Pomůže především zvýšený příjem vitamínů. Ať už v podobě vyšší konzumace ovoce a zeleniny nebo formou potravinových doplňků. Stejně důležité je pak zvýšit tělesnou aktivitu. Není nutné trávit celé hodiny v posilovně, efektivní jsou jednoduché cviky, které protáhnou tělo, nebo procházka na čerstvém vzduchu.
Dalším nezbytným krokem je změna jídelníčku. Měla by z něho zmizet tučná a kalorická jídla, bez kterých se naše tělo obejde, a na řadu by měly přijít lehké pokrmy, v nichž by neměla chybět zelenina a obilniny. Důležité je také nezapomínat na pitný režim. Je třeba pít po celý den, a to především neperlivou vodu.
Enzymy jsou důležitou součástí imunitního systému
Stejně nezbytnou zásadou je nepodléhat stresu, který jde ruku v ruce s nedostatečným spánkem. Je proto nutné dobře se vyspat. Den potom začíná hned lépe. V poslední době se stále více osvědčují přípravky systémové enzymoterapie, které jsou navíc účinné i při léčbě zánětů často způsobených právě oslabenou imunitou.
Enzymy, které má v těle každý z nás, jsou důležitou součástí imunitního systému, jenž nás za normálních okolností chrání před různými infekcemi. Nicméně v období, kdy je tělo oslabeno, nedokáže samo zvládnout např. silný zánět, a je proto důležité přijímat enzymy zvenčí.
V lékárně jsou volně k prodeji doplňky stravy, které mají slovo enzym většinou v názvu (např. Wobenzym, Prevenzym, atd...). Působí proti zánětům, otokům a posilují oslabenou imunitu. Když už musíme užívat antibiotika, zvyšují navíc jejich účinek.