Článek
1. Zácpou trpí až třetina populace
Zácpa postihuje zhruba 30 % dospělé populace, přičemž častěji se tak děje u žen. Nepravidelné vyprazdňování stolice obvykle doplňují nepříjemné pocity a bolesti v oblasti břicha. Příčin, proč se tak děje, je hned několik.
Zácpu bychom mohli rozdělit na dva základní druhy - návykovou a symptomatickou. Častými příčinami vzniku návykové zácpy je nedostatek vlákniny ve stravě, nedostatečný pitný režim nebo málo pohybu.
Symptomatická zácpa pak často bývá druhotným projevem některých dalších onemocnění.
Snížená funkce štítné žlázy
Jedním z projevů snížené funkce štítné žlázy bývají právě sklony k časté zácpě. Není to ale u všech lidí pravidlem. Stejně tak neznamená, že každý člověk trpící zácpami musí mít automaticky sníženou funkci štítné žlázy.
Pokud si ale především mladí lidé stěžují na časté problémy s nepravidelnou stolicí, může být štítná žláza jedním z hlavních problémů.
Deprese
Ačkoli to vypadá nepravděpodobně, i deprese mohou způsobovat zácpu. Celkově deprese zpomaluje procesy v těle, čímž může při dlouhodobějším trvání zpomalit i funkci střev.
Cukrovka
Podle odborníků může cukrovka způsobovat poškození nervů, což pak následně ovlivňuje i schopnost správného trávení potravy. Pokud tedy lidé trpí častými zácpami, je podle lékařů vhodné nechat si určitě udělat test na hladinu cukru v krvi, což by mohlo vysvětlit příčinu obtíží.
Cestovatelská zácpa dokáže zkazit dovolenou, trápí až čtvrtinu populace
Syndrom dráždivého tračníku (někdy též nazývaný syndrom dráždivého střeva)
Syndrom dráždivého tračníku může stát jak za průjmem, tak zácpou, přičemž je často doprovázený nadýmáním, nepříjemnými pocity, až bolestí břicha. Za rizikové faktory je považován stres, úzkosti a deprese, nevhodné stravování či prodělaná střevní infekce.
Parkinsonova choroba
Podle odborníků může za zácpou stát i Parkinsonova choroba, a to dokonce i několik let předtím, než samotná nemoc propukne a objeví se třes a potíže s pohyblivostí.
Těhotenství a porod
V těhotenství nebývá zácpa ničím výjimečným, může se také projevit i po porodu. Příčinou mohou být ochablé břišní svaly nebo znecitlivění během porodu. Méně častým důvodem je zácpa v důsledku poškození některých nervů během porodu.
Minerály
Minerály všeobecně zácpu nezpůsobují, ale některé konkrétní složky, jako je třeba vápník nebo železo, mohou u citlivějších jedinců vyvolávat problémy. Je proto vhodné při nutnosti užívání minerálů v podobě doplňků stravy užívat i prostředky, které podpoří funkci střev a tím i vyprazdňování.
Sedm potravin, které by muži měli jíst, aby žili déle a byli zdravější
Nadměrné užívání projímadla
Projímadla pracují tak, že stimulují činnost střev. Při jejich používání je proto třeba být obezřetní. Delší užívání může způsobit závislost, tělo se bez nich najednou neobejde. Při případném vysazení se tak může dostavit velmi nepříjemná zácpa.
Léky proti bolesti
Léky tlumící různé bolesti jsou ve společnosti stále využívanější, mnohé především kvůli své rychlé účinnosti. Ale pozor, kromě bolesti dokážou tlumit i správnou funkci střev. Je proto vhodné vyhnout se jejich dlouhodobějšímu užívání.
Příliš mléčných výrobků
Mléčné výrobky jsou důležitou součástí jídelníčku, ale ani s nimi by se to nemělo přehánět. Pokud se k tomu přidá i častější konzumace vajec a červeného masa, může to vše dohromady zpomalit trávení. Pokud se takové obtíže projeví, je vhodné do jídelníčku zařadit více vlákniny.
Léky na krevní tlak nebo alergie
Za zácpou mohou stát i léky na vysoký tlak (blokátory kalciového kanálu nebo diuretika). Diuretika snižují tlak tím, že zvyšují vylučování moči, která pomáhá odvádět vodu z těla. Ta je ale potřebná k udržení měkké stolice a k jejímu snadnému odvádění z těla.
Nepříjemné následky v podobě zácpy může mít i užívání antihistaminik k léčbě alergií.
Čokoláda, banány či černý čaj
Přílišná konzumace čokolády, banánů či černého čaje zpomaluje peristaltiku střev a může tak způsobit i chronickou zácpu nebo syndrom dráždivého střeva.
Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které pomohou při hubnutí i zácpě
Jak bojovat proti zácpě?
„Zácpě můžeme předejít dodržováním pravidelného pitného režimu, pohybovou aktivitou, stravou s dostatkem vlákniny a nezadržováním defekačního reflexu. Důležité je neodkládat defekaci na větší interval než 3-4 dny,“ vysvětluje docent Pavel Kohout.
Skvěle v tomto směru fungují různé podpůrné prostředky, jako jsou křížaly, kysané zelí, jogurty, ovocné kompoty, zelenina nebo sušené listy či kořeny pampelišky.
Pomoci může i šaratica, silně mineralizovaná voda, která pomáhá udržovat optimální konzistenci stolice.
V případě akutní zácpy je možné použít také laxativa neboli projímadla.
Chraňte si mikrobiom. Kvůli cukrovce i nadváze
2. Průjmy
Při průjmovém onemocnění dochází k podráždění trávicího traktu, což způsobí zrychlení pohybu střev. Ta nejsou schopna vstřebat tekutiny, které jsou obsažené ve strávené potravě, a přebytky vyloučí ven.
Podle délky trvání obtíží a příčin se průjem dělí na akutní a chronický. Akutní průjmové onemocnění přichází náhle, ale rychle odezní (trvá maximálně 14 dní). Obvykle jej způsobují viry a bakterie. Někdy ovšem může být příčinou i výskyt parazitů v těle.
Viry, jež mají na svědomí třetinu onemocnění, způsobují průjem u všech osob bez ohledu na věk. Vyskytují se ale hlavně u dětí, přičemž u těch nejmenších způsobují obtíže nejčastěji rotaviry. Druhou nejohroženější skupinou jsou starší lidé. Viry pronikají do buněk v tlustém či tenkém střevě, kde se množí a brání správnému vstřebávání tekutin.
Jak předejít rakovině tlustého střeva
Bakterie způsobí průjem tehdy, dostanou-li se do zažívacího ústrojí. Tam napadnou buňky, ve kterých mohou způsobit zánět. Způsobů, jak dochází k tomuto typu, je hned několik:
- nedodržování základních hygienických zásad (mytí rukou po použití toalety apod.)
- nedostatečně omyté ovoce a zelenina
- kontaminovaná vejce a vaječné produkty
- kontaminované maso a mléčné výrobky
- špatně tepelně zpracované maso
- přímý kontakt s nemocným zvířetem
Pro bakteriální průjmy je typický náhlý nástup onemocnění. Provázet je může horečka, slabost, zvracení, bolesti břicha. Někdy se může ve stolici vyskytnout i krev.
Právě bakteriální průjem často potkává turisty v zahraničí a exotických zemích. Nevyhne se vám ale ani doma. Zdrojem nákazy je nejčastěji nevhodná strava (příliš tučná či kořeněná), málo tepelně upravené maso, kontaminovaný led atp.
Kromě infekcí může být průjem způsoben také alergií či nesnášenlivostí některých druhů jídla, koření nebo ovoce a zeleniny.
Co o vašem zdraví může prozradit stolice
Dlouhodobější průjmy
Příčinou dlouhodobého průjmu bývá nejčastěji tzv. dráždivý tračník, který se projevuje poruchami vyprazdňování. Nemocní tudíž trpí zácpou nebo průjmem.
Pakliže průjem trvá déle než dva týdny, měli byste zpozornět. Dlouhodobé střevní potíže mohou signalizovat vážná onemocnění:
- rakovinu tlustého střeva a konečníku
- alergii na lepek
- cukrovku
- Crohnovu nemoc
Chronickým průjmem ale mohou trpět i lidé po operaci žaludku, střeva či žlučníku. Způsobit jej mohou i některé léky.
Průjem není radno podceňovat. Na lékaře se obraťte vždy, pokud:
- průjem trvá déle než pět dní a provází jej horečky a zvracení
- se objeví ve stolici krev
- se průjem objeví u kojenců a batolat
- dlouhodobě trápí děti a starší osoby
- dochází k rychlé dehydrataci (hlavně u dětí a starších osob)
Průjmy mohou způsobit dehydrataci, úbytek důležitých minerálů (například nedostatek draslíku může vést k poruchám srdečního rytmu a u starších osob až k cévní mozkové příhodě), významný úbytek na váze až podvýživu.
Naděje pro pacienty s Crohnovou chorobou
Jak zastavit průjem?
Nejprve je dobré dodržovat režimová opatření:
- Doplňujte tekutiny a minerály (vhodné jsou neslazené čaje, minerální vody a iontové nápoje).
- Sůl ve více osolené polévce doplní chybějící draslík.
- Strava by měla být bohatá na vitaminy a minerály, ale nezatěžovat trávicí ústrojí.
- V rámci diety je vhodné jíst: suchary, piškoty, banány nebo rýžový odvar. Později při zlepšení přidejte vařené brambory, vařené nebo dušené bílé maso atd.
Léčbu průjmů je možné řešit i prostřednictvím volně prodejných léků. Nejprve je dobré sáhnout po lécích či doplňcích na přírodní bázi, které dokážou navázat toxické látky, nezrychlují ani nezpomalují trávení, mají minimální nežádoucí účinky, protože se nevstřebávají.
Pozor na přípravky, které zabarvují stolici. Krev ve stolici totiž může upozornit na vážnější onemocnění.
Může se vám hodit na Zboží.cz: Léky na průjem, Léky proti zácpě, Léky proti nadýmání