Článek
Vysoké podpatky spolu s dlouhým stáním jsou ránou pro nohy. "Špatně postavené chodidlo způsobuje přílišné prohnutí bederní páteře, a tedy i její bolesti. Navíc se začíná i bortit klenba nohy, díky čemuž lidi často začne bolet chodidlo a to zvláště v oblastech vazů klenby. Později se přidávají kuří oka, vbočený palec a kladívkové prsty," vysvětlují závažnost problému odborníci na serveru http://www.krecove-zily.cz
Velmi častý problém - plochá noha
S plochou nohou se již můžete narodit a nebo si ji sami můžete zdeformovat až v průběhu života.
Podle odborníků se některé děti mohou již narodit s jinak uspořádanou nohou, jiné pak mají ke vzniku ploché nohy předpoklady. V tom případě je třeba dát pozor na obezitu.
U dětí do tří let nelze o ploché noze hovořit. Plochá ploska je v tomto věku přirozená – batolata zde mají ještě tukový polštář.
Za vše může nevhodná obuv
Plochá noha může vzniknout nevhodnou obuví, přetěžováním (práce ve stoje, nadváha), ale i poúrazově nebo nemocí. Proto je tak důležité upřednostňovat kvalitní obuv před módními trendy.
Vhodná obuv či případná léčba nasměrují nohu ke správnému vývoji. Tím pomohou dostat kolena i pánev do správné polohy a symetricky zatížit páteř. Což je nejlepší cesta, jak předejít pozdějším bolestem zad.
Asi nejlepší prevencí je u dětí chůze naboso po nerovném terénu. Obuv by měly mít s pevným opatkem, který nedovolí patě při chůzi ujíždět a vybočovat.
Pro sportovní obuv platí totéž. Má mít i pružnou podrážku.
Podiatr není pediatr
Pokud si všimneme, že má dítě nesouměrně sešlapané podrážky, je vhodné zajít za tzv. podiatrem, tedy specialistou na problematiku nohy a chůze. Případné problémy se nejčastěji řeší ortopedickými vložkami.