Článek
Fyziologové z New York University to prokázali při experimentálních výzkumech v laboratoři. Podle nich neustálý stres ovlivňuje negativně melanocyty – buňky produkující pigment melanin, který je zodpověděný za sytou barvu vlasů, chlupů a pokožky.
Když je tělo vystaveno neustálému stresu (psychickému či fyzickému), dochází k poškození kůže a melanocyty putují ze své obvyklé polohy u báze vlasové cibulky, aby mohly v pokožce provést opravy. Jenže při stálém stresu se pak už melanocyty nevracejí zpět a vlas tudíž pomalu zbělá.
První šediny mezi dvacítkou a třicítkou
Běžné je, že se první šedé vlasy objeví mezi dvacátým a třicátým rokem života. Po dosažení padesátky, má pak většina lidí šedivou půlku hlavy. Samozřejmě ale jsou i výjimky, kdy sedmdesátiletý muž nemá ani jeden bílý vlas a naopak dospívající pubescent jich má na hlavě nepočítaně.
"Jsou rodiny, kde šedivění začíná už po 20. roku věku a jsou také rodiny, kde osoby šediví až po 70. a 80. roku věku," vysvětlila dermatoložka Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Potvrdila i stanovisko amerických vědců, když řekla, že velkou roli vedle genetické dispozice hraje psychická vyrovnanost a kondice. Pokud člověk zažívá dlouhodobý stres, nebo trpí závažným chronickým onemocněním, objeví se u něj šedivé vlasy dříve.
Přesto není třeba propadat z šedivých vlasů chmurám. Můžeme je totiž snadno zakrýt barvami. Kadeřníci pouze doporučují příliš neexperimentovat s barevnými odstíny. Většinou dávají přednost o stupeň světlejší barvě, než jaká byla původních vlasů.