Článek
Kdyby se však jejich teze potvrdila, mělo by to rozsáhlý dopad na světovou medicínu. Nejprůkaznějším měřítkem věku osoby jsou telomery -koncové úseky chromozomů. Telomery zajišťují stabilitu chromozomů a chrání jejich konce proti poškození a spojení s jinými chromozomy. S přibývajícím věkem se telomery postupně zkracují a DNA buňky se stává méně stabilní až nakonec odumře.
Ženy, které se experimentu zúčastnily, byly rozděleny do tří skupin podle úrovně vitamínu D. Ty, které měly více vitamínu D, měly také delší telomery než ty, které jej měly méně. Rozdíl podle expertů odpovídal pěti letům lidského života. Ženy s vyšším podílem vitamínu D byly tedy biologicky o pět let mladší.
Sluneční záření může mít i kladný vliv na proces stárnutí
V létě si tělo samo vytváří téměř všechen potřebný vitamín D díky slunečnímu záření, zatímco v zimě jej získává především konzumací ryb a rybího tuku.
Šéf týmu vědců z King's College, endokrinolog Brent Richards uvedl, že studie přispívá k vysvětlení, proč má vitamín D ochranný účinek před chorobami spojenými s věkem, jako jsou kardiovaskulární nemoci a rakovina.
Přestože se to zdá být absurdní, totéž sluneční záření, které zvyšuje riziko onemocnění rakovinou kůže, může mít podle Tima Spectora, spoluautora studie, ozdravný účinek na celkový proces stárnutí.