Článek
Doktor Linus Pauling, nositel Nobelovy ceny za chemii v roce 1954, přišel s myšlenkou, že vitamín C, známý také jako kyselina askorbová, může být účinný v boji proti rakovině už v roce 1970.
Jeho názor tehdy vzbudil kontroverzní reakce a následný výzkum jeho domněnku popřel. Tehdy se ale tato látka užívala orálně. Nový tým výzkumníků z amerického Národního zdravotního institutu aplikoval vitamín myším se třemi vysoce agresivními druhy nádorů (mozku, vaječníku a slinivky) pomocí injekcí tak, aby jeho koncentrace v organismu byla co nejvyšší.
Zvýšená koncentrace vitamínu C v těle ničí nádorové buňky
Dr. Mark Levine, vedoucí výzkumu, oznámil, že vitamín C má u pokusných zvířat účinky, které slibují účinnou léčbu i u lidí. "Domníváme se, že zvýšená koncentrace vitamínu C vytváří v těle peroxid vodíku, který ničí nádorové buňky, ale zdravým buňkám neškodí. Dosud nám ale není známo, jakým způsobem celý proces probíhá," vysvětluje Levine.
Výsledky jeho studie byly publikovány v časopise Proceedings of the National Academy of Science. Levin dále uvedl, že k podobným výsledkům došli i kanadští vědci. Podle nich má injekčně podávaný vitamín C člověku navíc minimální vedlejší účinky.