Hlavní obsah

Virtuální realita pomáhá zbavit se fóbie i posttraumatického šoku

Lidem, kteří trpí fóbiemi nebo posttraumatickým syndromem, může pomoci léčba virtuální realitou. Pacient vnímá realitu na obrazovce, která je umístěna v helmě, jíž má na hlavě. Je mu tak postupně navozováno trauma, které mu způsobilo onemocnění.

Foto: Profimedia.cz

Virtuální realita může pomoci lidem, kteří trpí různými fóbiemi.

Článek

Vhodnými pacienty pro tuto léčbu jsou vedle válečných veteránů a lidí s chorobným strachem například z pavouků i staří lidé postižení mozkovou příhodou. Zlepšuje jejich psychomotorickou činnost. Kromě toho vylepšuje také chování dětí s poruchou pozornosti.

"Hra využívá jejich hyperaktivity v pozitivním smyslu," uvedl Tichý. Léčebná metoda používá i hmatové a čichové vjemy, například modely umělých pavouků nebo pach oleje a střelného prachu z obrněného vozidla.

Reagují citlivě na jakýkoliv podnět

Léčba připomíná hru, do které se zapojuje i pacient, řekl primář psychiatrického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze Vlastimil Tichý.

Traumatickou událost nebo situaci si pacient vybavuje pod dohledem odborníka, jenž dokáže měřit reakci na stres - srdeční a dechovou frekvenci, krevní tlak, kožní odpor a reakci zorniček. Úspěšnost je podle psychiatra srovnatelná s psychoterapií, která je nyní nejuznávanější metodou léčby.

U vojáků léčba pomáhá s takzvanou posttraumatickou stresovou poruchou, když reagují velmi citlivě na jakýkoliv podnět, který připomíná nebezpečnou situaci. Třeba prásknutí výfuku jim připomíná výstřel, takže okamžitě lehnou na zem.

Mají často také noční můry nebo znovu prožívají traumatizující události, vysvětlil Tichý. Porucha podle něj postihuje celosvětově asi deset až 40 procent válečných veteránů, v Česku je podíl zřejmě nižší.

Američané vyvíjejí projekty pro veterány

Někteří vojáci mají jen částečné příznaky nebo různá jiná psychosomatická onemocnění. Často užívají alkohol a drogy. "Vojáci se obávají, že kdyby přiznali obtíže, shodili by se před ostatními příslušníky elitních jednotek," řekl Tichý.

Obávat se podle něj také mohou ohrožení kariéry. Američané už několik let vyvíjejí podobné projekty pro veterány z Iráku, Vietnamu, Afghánistánu, kteří prožili těžký stres. Lze vytvořit program na míru skutečným podmínkám, třeba obraz pouště v Iráku i systém boje.

Systém lze využít i k prevenci. Při takzvané desenzitivizaci (znecitlivění) se postupně zvyšuje náročnost podnětů. Systém podle psychiatra využívá také Izrael, Španělsko a Itálie. K zakoupení je třeba souhlas americké vlády.

Základní modul stojí 300 000 až 400 000 korun. Výhodou podle Tichého je také to, že se ušetří se personál, systém vytváří i podmínky pro další výzkum. Byť asi nikdy nelze úplně nahradit kontakt člověka s psychoterapeutem, dodal.

Související články

Aviofobií trpí téměř polovina populace

Strachem z létání, takzvanou aviofobií, trpí až čtyřicet procent populace. Téměř každý druhý z nás se bojí nasednout do letadla, jelikož má v letadle strach...

Výběr článků

Načítám