Článek
Jak se dá vlastně označit povolání za zdraví prospěšné nebo naopak rizikové? Z velké části záleží na povaze toho, co děláte. Každému bude asi jasné, že takový lékař, který se každý den pohybuje mezi nemocnými lidmi, je z hlediska svého zdraví vystaven mnohonásobně větším rizikům než někdo, kdo sedí celý den v kanceláři.
Odborníci k tomu ale dodávají, že existují i další psychologické či sociální aspekty, které mohou označovat určitý druh zaměstnání za vhodnější či oblíbenější než jiný. Jde podle nich také o to, jak k jednotlivým zaměstnancům přistupují samotní zaměstnavatelé.
Nejen práce, ale i kvalita volného času
Můžete mít práci svých snů, když ji ale budete nuceni vykonávat v neustálém stresu, bez možnosti lepších vyhlídek nebo v neustálém presu z toho, že něco nestihnete, může se z jakéhokoli superzaměstnání stát velmi rychle noční můra. Naopak pokud nebudete zpočátku v nové práci nadšeni, ale budete mít možnost si ji užívat díky výhodám, které vám bude nabízet (zajímavé kurzy, relaxační programy pro zaměstnance, výlety), může se i z neoblíbeného zaměstnání stát práce, kterou budete v budoucnu vykonávat s úsměvem a rádi.
Nezáleží ale jen na práci samotné, hodně důležitá je i kvalita života, který vedeme po pracovní době. O co méně budou tyto dvě hodnoty v rozporu, a budou se navzájem podporovat, o to výhodnější z hlediska zdraví a zdravého životního stylu naše práce bude, vysvětluje pro server Health lékařka Casey Chosewoodová z Národního ústavu pro bezpečnost a ochranu zdraví.
Podívejte se s námi na přehled některých žádaných zaměstnání za uplynulý rok, jak je uvedl americký server CareerCast, a vysvětlení, proč jsou či nejsou prospěšná. Finanční stránka v našem přehledu není prvotním bodem, podle kterého se řídíme, i když jsou finance rozhodně motivem, proč některé zaměstnání dělat či nedělat.
Zdraví prospěšná povolání |
Sportovní instruktor (oblíbené)
Zde je více než jasné, že čistě z pohledu zdravotního je povolání, u kterého se téměř denně hýbete a cvičíte, naprosto ideální. A je jedno, jestli jde o instruktora jógy, tance, choreografa nebo soukromého osobního trenéra. Navíc se u mnoha takovýchto povolání hýbete nejen vy sami, ale pomáháte ostatním, což je z hlediska sociálního pro váš život přínosné.
Florista, zahradník (oblíbené)
Někteří lidé mají u priorit zaměstnání na prvních místech zálibu v konkrétních věcech nebo činnostech, kterými mohou dělat radost jiným. K nejoblíbenějším patří jednoznačně floristé, zahradníci, zahradní architekti.
Být v každodenním spojení s přírodou, navíc dělat lidem kolem sebe radost krásnou květinou, to je pro mnohé to jediné důležité.
Administrativní pracovníci (vhodné i nevhodné)
Byť se může jednat o poměrně jednotvárné zaměstnání, práce v administrativě láká mnoho lidí. Z hlediska pohybovosti nejde zrovna o "aktivní" zaměstnání, z čistě zdravotního pohledu je ale v administrativě nejmenší úrazovost a číhá zde minimální zdravotní nebezpečí v dlouhodobém průměru.
Na druhou stranu se dá ale dlouhodobá práce v administrativě, především pokud pracujete ve velkém kolektivu v jedné kanceláři, stejně tak zařadit i mezi riziková a nebezpečná povolání. Dlouhodobé sezení u počítače, nedostatek pohybu, větší riziko přenosu infekcí a nemocí, to vše jedince ohrožuje z hlediska zdraví.
Malé rodinné podniky s několika zaměstnanci (oblíbené)
Začneme-li negativy, malý podnik jen s několika pracovníky mnohdy nenabízí tolik možností k povýšení nebo zlepšení zkušeností jako velké firmy, z hlediska psychiky jde ale rozhodně o žádanější variantu. I v malé firmě může být stres a mnoho práce, s velkými firmami s pobočkami všude po světě se to ale nedá srovnávat.
Pracovat ve velké společnosti, kde mnohdy nesete automaticky mnohem větší zodpovědnost za své konání (často i s většími postihy), není pro každého. Už jen při pomyšlení na to, co by se mohlo všechno stát, si mnozí nevědomky ničí zdraví, a proto raději vyhledávají například malé farmářské firmy, pekárny, prodejny zboží, kde je nečeká veleúspěšná kariéra, ale pokud se dobře zapracují, nabídnou jim dlouhodobou práci v příjemném kolektivu.
Zdravotně riziková povolání |
Hasiči, policisté
Jakkoli se jedná o záslužná povolání, po zdravotní stránce jde o typ, kde hrozí mnohonásobně větší míra úrazů a zranění než kde jinde. "Nehledě na to, že takováto pracovní místa při dlouhodobém vykonávání jsou nadměrně stresová. Navíc tito lidé musejí být v neustálé pohotovosti a nesmí ani na chvilku zaváhat," uvádí Casey Chosewoodová.
Zdraví těchto zaměstnanců navíc ohrožují dlouhé hodiny v práci, nepravidelná strava, mnohdy i nedostatek spánku.
Dělníci
S trochou nadsázky se dá říci, že takové povolání může dělat kde kdo. Možná, ale rozhodně to není něco, co byste si užívali. Nehledě na ne zrovna čisté prostředí, ve kterém mnozí dělníci pracují, je jejich denní náplň práce dost riskantní. Velmi často jim hrozí úrazy nebo také nemoci z povolání.
Nejde ale jen o dělníky, kteří se například zabývají stavebními pracemi. Stejné riziko hrozí například v zemědělství, těžebním či lesním průmyslu, stejně ohroženi jsou mimo jiné také popeláři či údržbáři silnic.
Zdravotní sestry
Mají pomáhat a zachraňovat životy, paradoxně svou volbou povolání sebe sami ohrožují na zdraví. Řeč je o zdravotních sestrách a lékařích, převážně pak těch, kteří pracují na pohotovosti. Samotná denní náplň už je sama o sobě stresující, mnozí ze zaměstnanců navíc často trpí poruchami spánku, častěji jim hrozí i srdeční onemocnění nebo diabetes.
Armádní profese
Být vojákem z povolání a chránit svou zem je velmi záslužné, ale o to více nebezpečné. Tito lidé musí často dělat rozhodnutí, na kterém závisí životy jiných, nehledě na to, že bývají mnohdy i několik měsíců odloučeni od rodiny. Velkým negativem bývají i psychické problémy či dokonce traumata z toho, co prožili nebo viděli.
Dálkoví řidiči
Podle výsledků americké společnosti Bureau of Labor Statistics patří dálkoví řidiči, ale také například řidiči autobusů či taxi, mezi nejrizikovější povolání z hlediska počtu zranění a nemocí. Dlouhé hodiny tráví v jedné pozici, mnozí se při neustálých cestách stravují nezdravě.
U těchto profesí také často nastávají problémy se spánkem.
Čtěte také |
---|
Když nefunguje komunikace mezi rodiči a dospělými dětmi |
Jak zlepšit mezigenerační vztahy a soužití?Více se dočtete ve čtvrteční příloze deníku Právo Café. |