Článek
„Znepokojuje mě, že tolik mladých lidí, konkrétně těch, kteří často poslouchají velmi hlasitou hudbu z osobních hudebních přehrávačů a mobilních telefonů, si nevědomky může nevratně poškozovat sluch. Vědecké poznatky poukazují na jasná rizika, a proto je nutné začít rychle jednat,“ objasňuje závažnost problému komisařka EU pro ochranu spotřebitelů Meglena Kunevová.
V současné době existuje evropská bezpečnostní norma, která omezuje úroveň hlučnosti osobních hudebních přehrávačů na 100 dB, ale existují obavy, že nadměrné naslouchání takovému počtu decibelů, může poškozovat sluch.
Ohroženo je až 10 miliónů lidí v EU
Poškození sluchu je možné do značné míry předcházet například snížením úrovně hlučnosti a doby expozice. Stanovisko vědeckého výboru EU zdůrazňuje, že poslechem hlasité hudby (nad 89 decibelů) z osobních hudebních přehrávačů po dobu pouhých pěti hodin týdně dochází k překročení stávajících hodnot povolené hlučnosti na pracovišti.
Osoby, které za těchto podmínek hudbu poslouchají delší dobu, mohou po pěti letech utrpět trvalou ztrátu sluchu. Jedná se přibližně o pět až deset procent uživatelů, což může představovat 2,5 až 10 miliónů osob v EU.