Článek
Břišní obezita se dosud spojovala se vznikem metabolického syndromu, který zahrnuje cukrovku, zvýšený krevní tlak a srdeční choroby. Nyní je jasné, že negativně ovlivňuje i funkci plic.
Odborníci sledovali 120 000 Francouzů a brali v úvahu jejich sociální postavení, konzumaci alkoholu, kouření a funkci plic v souvislosti s indexem tělesné hmotnosti, obvodem pasu a dalšími měřítky, která určují metabolické zdraví organismu.
"Ukázalo se, že poškození plic spolu s metabolickým syndromem jsou důsledkem abdominální obezity," vysvětluje doktorka Natalie Leoneová z Francouzského národního institutu zdraví a lékařského výzkumu. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
Přesný mechanismus poškození není znám
Podle lékařů začíná břišní obezita při obvodu pasu u žen větším než 88 centimetrů a u mužů nad 100 centimetrů. Ačkoli dosud není jasné, jaký je mechanismus, kterým břišní tuk poškozuje plíce, je pravděpodobné, že narušuje bránici a tím pohyby hrudníku při dýchání.
Nové poznatky by měly vést k tomu, aby lékaři při péči o pacienty s poruchami dýchání brali v úvahu kromě dosud známých faktorů také obvod jejich pasu.