Článek
I vegetariánská strava může být velmi nezdravá, pokud se neskládá ze zdravých a kvalitních surovin bohatých na všechny potřebné nutriční látky.
Hlavním problémem paní Malhotraové podle jejího syna bylo, že nedokázala ve svém jídelníčku nahradit živočišné bílkoviny dostatečným množstvím rostlinných bílkovin a její jídelníček postrádal také dostatek vitamínu B12 a dalších vitamínů, v důsledku čehož měla minimum svalové hmoty a byla náchylná k infekcím.
Její strava navíc obsahovala příliš mnoho škrobů, cukru a nejrůznější konzervanty a éčka z vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Mnozí vegetariáni rádi nahrazují například mléčné výrobky těmi rostlinnými, ale už nečtou etikety.
Některé rostlinné smetany, majonézy i nápoje přitom obsahují celou řadu přidaných látek a ochucovadel, ale i škrobů a se zdravím tedy nemají příliš společného. Paní Malhotraová si navíc dopřávala spoustu indických sladkostí a nejrůznějších smažených dobrůtek.
Bohužel ne každý vegetarián je schopen nad skladbou svého jídelníčku skutečně přemýšlet a najít způsob, jak do jídla dostat dostatek kompletních bílkovin, esenciálních aminokyselin, které tělo potřebuje, ale samo o sobě je neumí vyprodukovat.
Ne náhodou jí tak lékaři již před čtyřicátým rokem věku zjistili vysoký krevní tlak a poté i krvácení do mozku.
V průběhu dalších let se u ní objevila nadváha, artritida, poškození páteře, sarkopenie (výrazný pokles svalové hmoty) a pak také diskitida (zánět tkáně mezi meziobratlovými ploténkami), která u ní nakonec způsobila celkovou sepsi (otravu krve) a následnou smrt.
Zveřejnil(a) Aseem Malhotra dne Čtvrtek 29. listopadu 2018
„Být vegetariánem ještě nutně neznamená, že je dotyčný zdravý. Výborným příkladem je v tomto směru Indie, kde je nejvíce veganů a vegetariánů na světě, přičemž právě Indie patří mezi 5 zemí s největším počtem osob s cukrovkou 2. typu na světě,” upozorňuje pro Daily Mail doktor Malhotra.
Vegetariánská strava a vyšší výskyt srdečních onemocnění
To, že vegetariánská strava není vždy zdravá, potvrzuje i studie vědců z Harvardské univerzity z roku 2017, podle které právě tato strava může zvýšit riziko srdečních onemocnění. A to zejména, když si vegetariáni dopřávají příliš mnoho rafinovaných zrn, brambor, sladkostí, exotických tuků a slazených nápojů.
Bohužel ne každý vegetarián je schopen nad skladbou svého jídelníčku skutečně přemýšlet a najít způsob, jak do jídla dostat dostatek kompletních bílkovin, esenciálních aminokyselin, které tělo potřebuje, ale samo o sobě je neumí vyprodukovat. Důležité je také hledět na dostatek vitamínu B12 a dalších vitamínů.
Za velmi zavádějící pak považuje doktor Malhotra doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), aby lidé ve svém jídelníčku nahradili máslo a sádlo zdravějšími rostlinnými oleji.
Složení některých rostlinných olejů (palmového a zejména kokosového) je totiž mnohdy horší než složení živočišných tuků.