Článek
Ve spolupráci Vědeckotechnického parku UP a dvou jejích fakult, lékařské a přírodovědecké, také vznikla nová takzvaná spin-off společnost UP, která se touto problematikou zabývá. Tou je firma Sensum Communem Rehabilitace, která si dala za cíl uvést novou generaci jehel na trh.
Metoda, kterou Olšák vymyslel, spočívá v aktivaci akupunkturních drah pomocí elektroakupunktury. Donedávna byla aplikována u pacientů s poruchou hybnosti nebo bolestmi pohybového aparátu. V posledních týdnech se však využití technologie značně posunulo a Olšák zaznamenává pozitivní výsledky i u pacientů s kompletním přerušením míchy.
K ověření a dalšímu vývoji technologie došlo ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UP za podpory Vědeckotechnického parku (VTP) UP v rámci projektu Proof of Concept financovaného Technologickou agenturou České republiky (TA ČR).
„Při řešení projektu jsem velmi ocenil spolupráci s Vědeckotechnickým parkem UP. Díky kvalitnímu zázemí se podařilo realizovat vše potřebné včetně financování. Spolupráce mi umožnila se naplno věnovat výzkumu a nemusel jsem řešit žádnou přehnanou administrativu,“ zdůraznil Olšák.
Díky programu TA ČR GAMA 2 vznikla nová generace jehel s účinností až o 30 až 40 procent vyšší, s větším komfortem pro pacienta a nižším rizikem nežádoucího vytržení jehly při aplikaci. Nový typ jehel Ac-tive aktuálně prochází fází certifikace. Olšák je přesvědčen, že metoda s využitím nových jehel bude ještě účinnější.
Aktuálně je v jeho péči 12 pacientů s vážným poškozením míchy. Ti jsou dlouhodobě upoutáni na invalidní vozík s nulovou prognózou obnovení funkce pohybu, nicméně již po prvních aplikacích metody Ac-tive ENF zaznamenávají pozitivní fyziologické reakce.
Mezi těmito pacienty je například šestnáctiletý chlapec, kterého v lese zavalily klády a v důsledku přerušení míchy ochrnul od pasu dolů. Již po několika aplikacích technologií Olšáka dokáže chlapec pohnout pánví a dá se předpokládat další pozitivní vývoj v jeho zdravotním stavu.
Podrobnější popis metody Ac-tive ENF nabízí názorné video, které vzniklo ve spolupráci s olomouckou produkční agenturou StoryFactory. Projekt inovativních jehel pro využití k metodě Ac-tive ENF si v loňském roce odnesl nejvyšší ocenění v soutěži Transfera Technology Day, jejímž cílem je propojit českou vědu a zdroje technologií s byznysovou komunitou a vytvářet vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci.