Článek
"Do jádra krysích buněk byl vpraven pomocí viru gen pro bílkovinu leptin, která se účastní metabolických procesů v tělech savců. Tukové buňky po podání látky přestaly nabírat a mohutnět a naopak začaly přebytečný tuk spalovat a hubnout. Za čtrnáct dní se krysy zbavily čtvrtiny své tělesné váhy,"vysvětlují vědci.
Naděje pro lidi
"Když jsme z těla hlodavců odebrali tukovou tkáň, v pozměněných buňkách jsme objevili nevídaně mnoho mitochondrií. To jsou přitom organely vlastní všem buňkám rostlin, hub i živočichů, které fungují jako malé energetické stroje. Pokud jich je v upravených buňkách mnoho, začnou tukovou tkáň rychle spalovat," popisují svůj výzkum experti, kteří tvrdí, že již brzy bude možné tuk rozpouštět efektivně a přitom bezpečně i u lidí.
Nová léčba obezity
"Struktura buněk se změnila a běžné tukové buňky se změnily v jakési novobuňky, které jsme dosud nikdy v žádných tkáních nenalezli. Možnost změnit tukové buňky, které slouží jako sklad, v buňky, které budou spíše spalovnami, slibuje nové léčebné prostředky proti obezitě," uvedl ve své zprávě vedoucí výzkumného týmu doktor Roger Unger z Texaské univerzity v Dallasu.