Článek
Dalším krokem teď bude vložit do viru gen tak, aby mohl zabíjet rakovinné buňky, s nimiž přijde do kontaktu. Než se tato metoda bude moci vyzkoušet na lidech, bude třeba ještě provést řadu dalších studií, uvádějí američtí lékaři v časopise Nature Medicine.
Myši, s nimiž prováděli vědci pokusy, měly rakovinu kůže zvanou melanom. Ta se šířila i do plic. V laboratoři vědci odebrali tu část viru HIV, která způsobuje nemoc. Potom zbavili vir jeho vnějšího obalu a "oblékli" ho do obalu jiného viru. Tímto krokem změnili cíl jeho působení.
HIV normálně postihuje imunitní buňky zvané T-buňky. Nový plášť však nasměroval vir HIV na molekuly přítomné v rakovinných buňkách, zvané Pglykoproteiny.
Vědci také přidali do viru látku, která způsobuje, že ho bylo možné pozorovat speciální kamerou a sledovat jeho putování v těle myši. "Virus putoval krevním řečištěm a usadil se přímo v rakovinných buňkách plic, kam se nastěhoval melanom," sdělil Irvin Chen z institutu pro AIDS při Kalifornské univerzitě v Los Angeles.