Článek
Pan Lisý je doslova prototypem úspěšného stárnutí. My se s ním setkali v pražském centru Domovina, kde společně s dalšími staršími studenty slavili svá životní jubilea.
Kromě samotného studia nás velmi zajímalo, jaký je jejich recept na dožití se vysokého věku v tak skvělé mentální i fyzické kondici.
„Všichni lékaři i ostatní se mě neustále ptají, jak to dělám, a já vždycky říkám, že volím takzvaný nepohodlný život,“ svěřil svůj recept na dlouhověkost bez zdravotních obtíží pan Lisý a vysvětluje pojem nepohodlného života:
„Když si mám zvolit, jestli pojedu výtahem, nebo půjdu pěšky, vždycky jdu pěšky.“
Recept na věčné mládí je podle něj sport, hlavně chození, a to za každého počasí. Ve svém úctyhodném věku s úsměvem tvrdí, že nemá čas se ani nudit, prý pořád bojuje s nedostatkem času.
Celý život aktivně také cestoval, ještě v loňském roce navštívil Irán, o kterém nedávno i přednášel v Komunitním centru na Praze 5.
Dana Steinová: Nelíbí se mi, že od seniorů společnost očekává jen dobrovolnickou činnost
Ten nejlepší recept na dlouhověkost? Studium, jóga a smích
Za věčnou studentku lze považovat i sedmadevadesátiletou Helenu Pechlátovou, která pochází z Poděbrad. Přestože ji nějaké zdravotní obtíže trápí, je i tak stále velmi aktivní a na oslavu narozenin dorazila i přes zákaz lékařů.
„Syn mě vyzvedl a odvezl, pořád bydlím sama, nechci být v nemocnici, ať tam leží ti, co to potřebují,“ směje se paní Helena. Její recept na dlouhověkost je právě smích, zpěv a užívání si života. A samozřejmě sport.
„Od pěti let jsem chodila do Sokola a dvacet let dělám jógu,“ říká.
Nejstarší blogerku do života vrátil počítač
Centrum celoživotního vzdělávání
Na své studenty jsou patřičně hrdí i organizátoři oslavy z Centra celoživotního vzdělávání.
„Máme dvanáct oborů. Studenti se mohou věnovat studiu hudby, historii umění, architektury nebo trénování paměti. Většinou jsou to obory, které byly jejich koníčky, na něž neměli čas v produktivním věku,“ řekla Novinkám Dana Steinová, zakladatelka první Univerzity třetího věku, Centra pro trénování paměti a řady dalších vzdělávacích a volnočasových programů.
„Někteří dnešní studenti přitom s námi studují již od roku 1987,” dodala Steinová.