Hlavní obsah

Ve Španělsku se kvůli internetu rozmáhá hypochondrie

Právo, mcm

Španělskem se šíří epidemie nemocí, které mají jeden společný „infekční“ zdroj: internet. Začíná to nevinně – někdo například nemůže spát, protože ho bolí hlava. Vstane, zapne počítač a začne pátrat, co mu je. Asi narazí na symptomy nádoru v mozku. Jinak je k dispozici asi milión možných dalších verzí chorob.

Foto: Profimedia.cz

Nejčastější zimní internetovou nemocí je chřipka.

Článek

Stejně je na tom člověk, kterého najednou začne bodat na prsou. Infarkt je asi první, co mu internet „diagnostikuje“. Prostě – Španělé podléhají hypochondrii, kterou internet nechtěně podporuje.

Z diagnóz, jež tu mají po ruce, si totiž lidé jako laici nejčastěji vybírají ten nejčernější scénář. Proč vzpomínat na to, jak často šel člověk v předchozích dnech pozdě spát a jak moc se nervoval doma či v práci, když je tu pro bolest hlavy jasné vysvětlení – rakovina...

Už Jerome Klapka Jerome věděl

Není to nic nového, podobné chování už kdysi popsal britský humorista Jerome Klapka Jerome: „Jednoho dne jsem šel do Britského muzea, abych si přečetl, jak se léčí jakési lehké ochuravění. Přečetl jsem tam vše, co jsem si přišel přečíst. Potom jsem obracel listy a začal studovat jednu nemoc po druhé. Zapomněl jsem, jaká to byla choroba, do níž jsem se zahloubal nejdřív – vím jen, že to byla nějaká metla lidstva – a než jsem pročetl seznam příznaků, bylo mi jasné, že ji určitě mám.“

Kdyby zůstalo jen u chybné diagnózy, nemusel by to být problém. Jenže lidé obvykle zpanikaří a začnou na svém lékaři požadovat dodatečná vyšetření a ošetření. Španělské výzkumy ukazují, že nejčastější „internetovou nemocí“ je v létě rakovina kůže a v zimě chřipka.

Související témata:

Související články

Péče o partnera prodlužuje život

Američtí vědci odhalili princip vlivu partnerského vztahu na dlouhověkost. Podařilo se jim totiž prokázat, že lidé žijící v partnerském vztahu se dožívají...

Výběr článků

Načítám