Článek
Podle studie, uveřejněné v British Medical Journal, nejsou tyto doplňky prý příliš efektivní ani při prevenci zlomenin. Vyplynulo to z jedenácti nezávislých testů.
Odborníci vzhledem k možným zdravotním rizikům proto doporučují, aby lidé získávali více vápníku úpravou jídelníčku, než tak, že sáhnou po jednodušším řešení v podobě tablet. Riziko bylo prokázáno u mužů i žen (především u jedinců se srdečními potížemi), bez ohledu na věk či typ daného doplňku.
Přesný důvod rizika není znám, ale odborníci mají za to, že dávky vápníku cirkulující v krvi mohou vést ke kornatění tepen, cituje server BBC.
Doktorka Alison Avenellová z univerzity v Aberdeenu, která je autorkou průzkumu společně s kolegy z Nového Zélandu, uvádí, že vápníkové doplňky mají navíc pouze omezenou účinnost při prevenci zlomenin, a to především ve srovnání s ostatními možnými druhy léčby.
"Lidé by měli zvážit riziko spojené s užíváním těchto doplňků vzhledem ke svému stavu a raději celou věc konzultovat s lékařem," dodala.
Zároveň dodává, že se výsledky průzkumu nemusejí automaticky vztahovat i na mladší jedince, kteří takto vápník užívají.
Pestrý jídelníček je základ
U dospělých se doporučuje dávka vápníku kolem 700 mg za den, a to nejlépe v podobě mléka, sýrů a zelené listové zeleniny.
Při konzumaci stravy bohaté na vápník navíc prý nehrozí žádné zvýšené riziko, jako je tomu u zmiňovaných doplňků.
Doktorka Claire Bowringová z National Osteoporosis Society uvádí: "U nás vždy lidem doporučujeme získávat potřebnou dávku vápníku pomocí vhodné stravy. Pokud to budete dodržovat, a k tomu navíc máte přiměřené množství vitamínu D ze slunečního záření, nebudete žádné takové doplňky stravy vůbec potřebovat."