Článek
Povolení k užívání marihuany se týká ovšem pouze této choroby a musí být navíc řízeno lékařem. Ačkoli existuje řada studií prokazujících, že marihuana může pomoci pacientům s roztroušenou sklerózou stejně jako těm s rakovinou či AIDS potlačovat bolesti a snižovat úbytek na váze, němečtí lékaři ji předepisovat nesmějí. A užívání je v zemi nezákonné.
Syntetickou alternativou je lék Dronabinol, jenže ten je velmi drahý. Šedesátka kapslí přijde v přepočtu asi na 40 tisíc korun a pojišťovna jej nehradí. Proto většina pacientů postižených roztroušenou sklerózou riskuje postihy a užívá marihuanu na vlastní pěst ilegálně. Policie a soudy si většinou uživatelů malého množství této drogy nevšímají, ale laxní pohled na věc se liší stát od státu.
Pacienti o povolení musí žádat
Claudia H. byla jednou z těch, která se v jednapadesáti rozhodla podstoupit riziko a užívat marihuanu třeba ilegálně. "Vyzkoušela jsem všechny zákonné léky, ale vedlejší účinky byly nepřijatelné. Nemohla jsem v noci spát kvůli ochromující bolesti, ale když jsem si vzala prášky, příští den to bylo ještě horší," tvrdí odbornice na IT technologie, jíž nepomohl ani drahý Dronabinol.
Dnes si Claudia dva až třikrát týdně vaří z marihuany čaj. Užívá ho ve chvíli, kdy je její ochromení nejhorší. Paralýza se výrazně zlepšila a vedlejší účinky jsou minimální. Navíc má marihuana dlouhodobé účinky. Úřady Claudii vydaly speciální povolení, že může v léčbě marihuanou pokračovat. Ostatní pacienti s roztroušenou sklerózou zatím o povolení musejí žádat.