Článek
Zánět močových cest se projevuje obvykle častým a bolestivým (občas dokonce i krvavým) močením, bolestí v podbřišku a ve výjimečných případech i zvýšenou tělesnou teplotou. Obecně platí, že zánět vzniká na podkladě bakterií rozmnožených v moči a postihuje převážně ženy. Pozor si samozřejmě ale musí dát všichni.
Preventivní opatření pro každého
V současné době se s tímto problémem potýká místy až skoro dvakrát tolik pacientů co obvykle, lidé tomu ale mohou sami předejít. Základem je dodržovat pitný režim a po koupání si převlékat mokré, tím pádem studené, plavky. V případě potřeby léčby je nutné navštívit lékaře, který na základě rozboru moči předepíše vhodná antibiotika - není vhodné si nějaká naordinovat jen na základě vlastního uvážení.
Vážně ohroženi byli vždy zejména starší a chronicky nemocní lidé, hlavně diabetici. Letos ale výrazně přibývá mladých pacientů s akutnímu urologickými problémy. "Na zapaření by si měli dávat pozor cyklisté, i těch v našich ambulancích letos výrazně přibývá," dodal primář liberecké urologie Jan Mečl, kam s akutním zánětem přichází denně zhruba pět pacientů.
V případě potřeby s návštěvou lékaře neváhejte
Mečl zdůrazňuje důležitost návštěvy lékaře. "Brusinky, urologické čaje a další protizánětlivé preparáty volně dostupné v lékárnách jsou jen podpůrné v rámci prevence, zánět z těla nevyženou," zdůraznil Mečl. Včasná návštěva lékaře podle něj může předejít vážným komplikacím, které třeba u zánětu ledvin mohou znamenat trvalé postižení.